Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Turqia: Militarizimi i ishujve grekë është i paligjshëm

Nga Klodiana 0

Prej kohësh Greqia dhe Turqia janë në tensione prej çeshtjes së Qipros si dhe për atë të emigrantëve.

Ministri turk i mbrojtjes, Hulusi Akar tha se Greqia ka militarizuar 16 ishuj afër Turqisë dhe se në Qipro nuk do të ndodhë asnjë shfrytëzim i burimeve natyrore pa marrë pjesë dhe ta.

Akar ka zhvilluar disa ditë më parë një bisedë telefonike me homologun e tij Nikos Panagiotopoulos por duket se kjo nuk e ka ndihmuar pasi ministri turk konfirmon se qasja që ka Greqia ndaj këtyre çështjeve është pengesë.

“Qasja e Greqisë ndaj këtyre çështjeve e bën të vështirë zgjidhjen e tyre në një nivel të përbashkët. Ajo ka militarizuar 16 nga 23 ishujt që nga viti 1936 dhe ka shkelur marrëveshjet. Nga ana tjetër, në një mënyrë të paparë në botë dhe në histori, ajo pretendon se hapësira e saj ajrore është 10 milje ndërsa ujërat e saj territoriale arrijnë 6 milje. Kjo nuk është e arsyeshme”, tha Akar, për çështjet në Egje.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej