Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Duhet të lëçisni

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të Bill Clintonit në Shtëpinë e Bardhë.

SHBA-ja dhe aleatët e NATO-s nisën një fushatë ajrore kundër regjimit Jugosllav, duke goditur trupat etnike serbe në vitin 1995 dhe 1999, shkruan Newsweek.

Sulmi i parë u krye në mbështetje të grupeve në Bosnjë e Hercegovinë, që kërkonin pavarësinë nga Beogradi, ndërkohë që sulmi i dytë u bë mbi forcat e ngjashme në Kosovë.

“Bombardimi i serbëve, që sihin aleatët tanë në të dyja luftërat botërore, ishte një gabim i madh”, tha Trump për një revistë javore serbe Nedeljnik, në një artikull të publikuar në faqen e saj në internet.

“Serbët janë njerëz shumë të mirë. Fatkeqësisht, administrate e Clintonit iu shkaktoi atyre shumë dëme, por edhe gjithandej Ballkanit, duke krijuar kaos”, u cituar Trump, shkruan Newsweek-u amerikan.

Intervista u zhvillua përmes korrespondencës me postë elektronike me këshilltaren e lartë të fushatës së Trump, Suzanne Ryder Jaworowski, që gjithashtu është edhe menaxhere e fushatës për shtetin e Indianës, i tha Neësëeek-ut, redaktorit i revistës serbe Nedeljnik, Marko Preleviq.

Bill Clinton, bashkëshorti dhe mbështetësi i kundërshtares së Trump në garën presidenciale, Hillary Clinton, ishte president i SHBA-së gjatë gjithë periudhës së rrënimit të dhunshëm të Jugosllavisë, në të cilën paraushtarakët serbë u përfshinë në spastrimin etnik të grupeve dominuese muslimane në ish-Jugosllavi, shrkuan Neësëeek.

Bombardimet shkaktuan qindra viktima civile por gjithashtu penguin avancimin e trupave serbe..

Trump nuk e specifikoi se si do të zgjidhte situatën ndryshe, por u zotua të ketë një “një tjetër politikë ndaj Ballkanit” nëse i fiton zgjedhjet.

Bombardimet e NATO-s vazhdojnë të jenë një cështje e kudnërthënëshme në Serbi, që u transfromua që nga shkatërrii i Federatës komuniste Jugosllave në një vend kandidat për anëtarësim në BE, thuhet në artikullin e Newsweek.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Javën tjetër fillon dëbora, zonat me reshjet më të dendura

Temperaturat mesatare janë ulur me disa gradë gjatë kësaj jave në vend, ndërsa në vijim pritet që të fillojnë reshjet e dëborë duke na...