Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Transporti publik në Tiranë i pezulluar, ja si funksionon në Rajon

Nga Klodiana 0

Prej 12 marsit transporti publik u pezullua plotësisht në Tiranë, për shkak të masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Prej asaj dite, autobusët e linjave urbane qëndrojnë në pritje të nisjes së aktivitetit, ndërsa në rajon ky shërbim është hapur që në fundin e muajit Prill dhe në fillimin e muajit Maj.

Info për funksionin e Transportit Publik në Rajon
1. Greqi
• Transporti publik është hapur në 4 Maj
• Distancë në stacion mes udhëtarëve 1 metër
• Në Trena e Metro distancë 1M të udhëtarëve Brenda trenit
• Maska e detyrueshme për udhëtarët (nuk përcaktohen penalitete)

2. Kroaci
• Transporti publik është hapur në 27 Prill
• Kufizimi I vetëm distancë 1M te udhëtarëve
• Maska për udhëtarët (nuk përcaktohen penalitete)

3. Mali I zi
4. Transporti publik është hapur në 11 Maj
• Nuk mund të këtë më shumë udhëtarë sesa ka vende të ulura në autobuz
• Maska për udhëtarët ( nuk përcaktohen penalitete)

5. Itali
• Transporti publik nuk ka qënë I pezulluar por janë riskeduluar oraret
• Mjetet e transportit disifenktohen 1 herë në 24 orë
• Hyrja dhe dalja në dy dyer të ndryshme
• Maska e detyrueshme për udhëtarët ( nuk përcaktohen penalitete)
• Numër maksimal personash në autobus ( caktohet nga shërbimi urban qytetas)
• Distancë në stacion mes udhëtarëve 1 meter
• Në trena e Metro distancë 1M të udhëtarëve Brenda trenit

6. Bosnje Hercegovinë
• Transporti publik është hapur në 15 Maj
• Nuk mund të këtë më shumë udhëtarë sesa ka vende të ulura në autobuz
• Maska për udhëtarët ( nuk përcaktohen penalitete)
• Numri i mjeteve të transportit në qarkullim është i kufizuar
• Skeduli i orareve të lëvizjes është sipas orareve të fundjavës

7. Maqedoni
• Transporti publik aktualisht është hapur
• Nuk mund të ketë më shumë udhëtare sesa ka vende të ulura në autobuz
• Maska për udhëtarët ( nuk përcaktohen penalitete)

8. Kosovë
• Transporti publik është hapur në 18 Maj
• Nuk mund të ketë më shumë se 20 udhëtarë në autobuz
• Maska dhe doreza për udhëtarët ( nuk përcaktohen penalitete)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej