“The Guardian”: Rama iu jep nënshtetësi të pasurve të Europës të akuzuar për krime

Duhet të lëçisni

Me mandatin e tretë të Ramës, Shqipëria i afrohet Kolumbisë jo Europës

Me statusin në Tëitter në mbrojtje të gruas së Carlos , Edi Rama i dha përgjigje dhe pyetjes pse e do mandatin e tretë. Sikur...

Tentoi të futej në Shqipëri pa deklaruar paratë, sekuestrohen 21.900 paund të qytetares britanike

Në doganën e Rinasit janë sekuestruar 21.900 paund, të cilat i përkisnin një qytetareje britanike. Shtetases britanike me iniciale J.R.B iu gjetën paratë e padeklaruara...

Besnik Muçi: Soreca dhe Reforma në Drejtësi si “Aventurë Unike”

Nga Besnik Muçi “Reforma në Drejtësi ka qënë një Aventurë Unike”- tha me gojën plot dhe me një “pafajësi unike” mbrënë në televizionin “euro news...

4 viktima dhe qindra të infektuar në 24 orë, tejmbushen spitalet COVID

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë humbur jetën 4 persona për shkak të COVID-19, ndërkohë që kanë rezultuar pozitivë 299 të...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka qenë para pak ditësh pjesë e një mbrëmjeje në Londër, organizuar me synimin e promovimit të shitjes së atyre që quhen pasaporta të arta.  Krahas kryministrit të Shën Luçias në Karaibe, atij malazez, një ministri maltez dhe disa ambasadorëve nga Antigua, Barbuda dhe Qipro, Edi Rama ka premtuar 10 vjet pushime. Pra 10 vjet pa taksa në këmbim të blerjes së pasaportave për 100 mijë dollar dhe investimeve.

Ky hap që niset nga premisa e thithjes së investimeve direkte ëstë shoqëruar me kritika. Gazeta britanike “The Guardian” citon zv.presidenten e Komisionit Europian, Vera Jurova të jetë shprehur se shitja e pasaportave është me rrezik dhe sipas saj gjithë ky sistem transaksionesh duhet rinegociuar meqenëse për momentin komisioni nuk ka kompetenca për të ndërhyrë. Është e qartë pra se nga një pikëpamje z. Rama po vë në rrezik mbështetjen e BE-së në këmbim të më shumë parave në ekonomi. Ose para që hyjnë në Shqipëri.

Megjithë ndryshimet ligjore që janë bërë Shqipëria ka dështuar në thithjen e investimeve të huaja. Shitja e pasaportave është lëvizja e fundit nga qeveria për ta kompensuar mbylljen e punimeve nga TAP apo ato në kaskadën e Devollit. Parimisht kjo nismë u thotë të pasurve: Hajdeni dhe bëni çfarë të doni. Ne na duhen paratë.

Mirëpo nuk është vetëm ky problemi. Një tjetër problem është se shqetësimet e BE-së janë reale. Kompania që ka organizuar aktivitetin, Henley & Partners me biletë hyrjeje 1 500 stërlina është raportuar se ka patur jo pak probleme me aktivitetet e saj që konsistojnë në ndërmjetësimin mes qeverive dhe pasanikëve të interesuar. Më poshtë është një listë e raportimeve për aktiviteteve të kësaj firme, ndërkohë që p.sh Qipro e cila i dha nënshtetësi përmes shitjes një biznesmeni në kërkim nga Malajzia ka premtuar se do ta revokojë atë. Për 4000 pasaporta të shitura që nga viti 2013 thuhet se Qipro ka mbledhur 6 miliardë euro.

Edhe Malta që e aplikon këtë skemë përmes koncesionit të dhënë kompanisë në fjalë akuzohet se ka shitur nënshtetësinë pesë njerëzve në kërkim dhe të akuzuar për pastrim parash. Nuk është e qartë se kush e ka kontaktuar z. Rama në këtë ambient dhe çfarë synon ai përmes pranisë së tij aty ndërkohë që Shqipëria nuk ka mekanizmat për të luftuar dukuri të tilla pa folur për faktin se nënshtetësinë e jep Presidenti që aktualisht është në luftë me qeverinë.

https://www.theguardian.com/world/2018/nov/05/pilatus-bank-malta-europea…

https://theshiftnews.com/2018/04/05/swiss-connections-pilatus-bank-and-h…

https://www.theguardian.com/world/2018/jun/01/murdered-maltese-reporter-…

https://www.spectator.co.uk/2018/03/revealed-cambridge-analytica-and-the…

https://publications.parliament.uk/pa/cm201719/cmselect/cmcumeds/1791/17…

http://www.sarawakreport.org/2019/11/jho-lows-cypriot-passport-and-grand…

https://www.cbsnews.com/news/60-minutes-citizenship-passport-internation…

https://theshiftnews.com/2017/12/20/henley-and-partners-involved-in-gren…

https://www.dominicavibes.dm/readers-224442/

https://theshiftnews.com/2019/02/05/tough-measures-axed-in-eu-report-on-…

https://www.cbsnews.com/news/60-minutes-citizenship-passport-internation…

https://theshiftnews.com/2018/02/01/henley-and-partners-in-fresh-legal-t…

https://theshiftnews.com/2018/04/05/swiss-connections-pilatus-bank-and-h…

https://www.timesofmalta.com/articles/view/20180524/local/money-used-to-…

https://www.dominicavibes.dm/readers-224442/

http://www.sarawakreport.org/2019/11/jho-lows-cypriot-passport-and-grand…

https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/fugitive-malaysian-businessman…

https://swarajyamag.com/insta/cambridge-analyticas-parent-company-linked…

https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Bilzerian

https://www.fastcompany.com/40571052/how-cambridge-analytica-fueled-a-sh…./Respublika

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Me mandatin e tretë të Ramës, Shqipëria i afrohet Kolumbisë jo Europës

Me statusin në Tëitter në mbrojtje të gruas së Carlos , Edi Rama i dha përgjigje dhe pyetjes pse e do mandatin e tretë. Sikur...

Tentoi të futej në Shqipëri pa deklaruar paratë, sekuestrohen 21.900 paund të qytetares britanike

Në doganën e Rinasit janë sekuestruar 21.900 paund, të cilat i përkisnin një qytetareje britanike. Shtetases britanike me iniciale J.R.B iu gjetën paratë e padeklaruara...

Besnik Muçi: Soreca dhe Reforma në Drejtësi si “Aventurë Unike”

Nga Besnik Muçi “Reforma në Drejtësi ka qënë një Aventurë Unike”- tha me gojën plot dhe me një “pafajësi unike” mbrënë në televizionin “euro news...

4 viktima dhe qindra të infektuar në 24 orë, tejmbushen spitalet COVID

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë humbur jetën 4 persona për shkak të COVID-19, ndërkohë që kanë rezultuar pozitivë 299 të...

Zbulimi sensacional: Roma ishte koloni sarde, pra pellazge

Zërat që  shkrimet e para të gjetura në Italinë e sotme ishin latine, përditë e më shumë po e marrin të vërtetë se ato...