Tërmeti i fuqishëm, vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi

Duhet të lëçisni

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Ekipet e shpëtimit turke po kërkojnë ende nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura nga tërmeti i fuqishëm i së premtes.

Numri i të vdekurve nga tërmeti, i cili goditi gjithashtu ishullin grek të Samos, është rritur në 27 dhe janë raportuar mbi 800 të plagosur. 25 njerëz u vranë në Izmir, në perëndim të Turqisë, sipas zyrtarëve. Një vajzë dhe një djalë vdiqën në Samo, pasi një mur u shemb mbi ta.

Zyrtarët thanë se operacionet e kërkimit- shpëtimit kanë përfunduar në tetë ndërtesa, ndërsa operacionet po vazhdojnë në nëntë të tjera. Ndërkohë, një vajzë 16-vjeçare dhe qeni i saj u nxorrën të gjallë nga rrënojat në orët e para të mëngjesit të së shtunës, sipas gazetës turke Sozcu.

Autoritetet në Izmir kanë ngritur një tendë për të strehuar rreth 2,000 persona brenda natës, mes frikës se më shumë ndërtesa të tjera mund të shemben. Pothuajse 4,000 anëtarë të forcave të shpëtimit, 475 automjete dhe 20 qen janë në gatishmëri për të gjetur të mbijetuar, raporton agjensia shtetërore e lajmeve Anadolu e Turqisë.

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Javën tjetër fillon dëbora, zonat me reshjet më të dendura

Temperaturat mesatare janë ulur me disa gradë gjatë kësaj jave në vend, ndërsa në vijim pritet që të fillojnë reshjet e dëborë duke na...