“Tërmetet mund të zgjasin disa javë”, sizmiologu: Janë regjistruar 516 goditje

Duhet të lëçisni

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...

9 raste të reja në Kosovë, asnjë viktimë nga Covid në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar të infektuar me Covid 9 raste të reja dhe fatmirësisht nuk ka humbur jetën asnjë...

Lëkundjet sizmike që po prekin Shqipërinë janë bërë tashmë një rutinë e zakonshme. Prej dy ditësh, toka lëkundet ditë e natë, edhe pse magnitudat e këtyre të fundit kanë qenë më të ulëta.

Në një lidhje telefonike për Fax News, sizmiologu Rrapo Ormeni u shpreh se tërmetet mund të vazhdojnë, pasi një lëkundje si ajo e ditës së mërkurë shoqërohet me lëkundje të tjera.

“Është e natyrshme që kjo goditje të shoqërohet me çlirim goditjesh të tjera. Deri më tani janë regjistruar 516 goditje sizmike. Dendësia vjen duke u zvogëluar, por do të ketë dhe disa të tjera. Gjatë mesnatës është regjistruar një tërmet me magnitudë 4.3 ballë dhe është normale që të ketë goditje të këtij niveli, por nuk do të ketë goditje si ditën e parë, 4.2 ballë apo 4.3 janë pa efekte. Mund të zgjasin me ditë apo me javë, por ritmi dhe dëndësia vjen duke u zvogëluar.”

Ormeni shtoi se tërmeti i dy ditëve më parë nuk ka qenë ndër më të fuqishmit, pasi sipas tij para një muaj në Vërnik të rrethit të Vlorës është ndjerë një tërmet me magnitudë 5.1 ballë, por ka qenë në një zonë rurale.

Si duhet të veprojë një qyetar kur bie tërmet?

“Në momentin që bie tërmeti njerëzit duhet të presin që të mbrojë lëkundja, të mos lëvizin, të futesh poshtë një tavoline për t’u mbrojtur. Kur mbaron tërmeti duhet të heqësh ujin apo elektricitetin dhe të dalësh jashtë sepse mund të shoqërohet me goditje të tjera më të fuqishme.”

https://www.faxweb.al/termetet-mund-te-zgjasin-disa-jave-sizmiologu-flet-per-fax-news-jane-regjistruar-516-goditje/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...

9 raste të reja në Kosovë, asnjë viktimë nga Covid në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar të infektuar me Covid 9 raste të reja dhe fatmirësisht nuk ka humbur jetën asnjë...

Greqia hap kufijtë për shqiptarët, ja rregullat para se të udhëtoni

Prej datës 19 qershor në Greqi do të lejohet të kalojnë të gjitha kategoritë e udhëtarëve nga Shqipëria, si për qëllime familjare ashtu dhe...