Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tentativat e çmendura për një foto/ “Killfie” vret 259 persona në 6 vite

Nga Ejona 0

Të paktën 259 persona kanë mbetur të vdekur në të gjithë botën si pasojë e fenomenit “killfie”.

Killfie, tentativa për të realizuar selfie(foto ose video) është quajtuar e tillë për shkak të shumë përsonave që kanë humbur jetën.

Një gjë të tillë e bën me dije Eurispes, duke theksuar se mosha më e personave të rrezikuar nga incidentet është ajo mes 20-29 vjeç (106 viktima) i ndjekur nga 10-19 vjeçarët (76 viktima).

20 viktima të tjera renditen në grupmoshat e 30 dhe 39 vjeç. 259 viktima, humbën jetën për kënaqësinë e të eksperimentuarit një eksperiencë ekstreme dhe kënaqësisë për të bërë publik imazhin e tyre përmes rrjeteve sociale, më kërkim të aprovimit dhe admirimit. 153 viktima janë meshkuj dhe 106 janë femra, sipas të dhënave të Institutit të Shkencave Mjekësore të Nju Delfit.

Mësohet se shkak për vdekjen e personave janë bërë incidente të ndryshme.  70 persona janë mbytur, 51 kanë mbetur viktimë e incidenteve të lidhur me mjetet e transportit, 48 kanë rënë duke sfiduar ligjin e gravitetit; 48 vetë u dogjën, 16 u goditën nga goditjet elektrike, 11 u goditën nga armët e zjarrit, 8 persona mbeten viktima të sulmeve nga kafshët e egra.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej