Teknologjia më e fundit/ Fitohet lotaria e parë me Monedhë Dixhitale

Duhet të lëçisni

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Teknologjia është futur fuqishëm në jetën tonë. Çdo ditë përballemi me mrekulli të saj dhe e fundit na vjen nga Kina.

Me mbështetjen e Bankës Qendrore, në shtetin aziatik është lëshuar monedha e parë dixhitale. Përmes një lotarie ku morën pjesë rreth 2 milionë njerëz u fitua një vlerë prej 10 milionë jaun, ose e thënë ndryshe 1.5 milionë dollarë. Çmimi u nda mes 50.000 personave në zonën e Shenzhen, të cilat mund t’i shkarkojnë dhe t’i shpenzonin në më shumë se 3,000 dyqane.

Banka Popullore e Kinës (PBOC) thotë se ka në plan të nisë përdorimin e DCEP (Valuta Dixhitale) në vijueshmëri. DCEP nuk është një kripto-monedhë, përkundrazi është një version dixhital i monedhës zyrtare të Kinës, juan, i cili lëshohet dhe mbështetet nga banka qendrore.

Përhapja e madhe pritet të nis në vitin e ardhshëm. Banka Qendrore Kineze kërkon ta praktikojë këtë gjatë Lojërave Olimpike Dimërore, si një moment testi për monedhën, por edhe për të shmangur një valë tjetër infektimi të Koronavirusit.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Basha falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan: Kush e ka të shtrenjtë Shqipërinë, kërkon ndryshim!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan, pas mesazhit të këtij të fundit se “ka ardhur koha për të përcjellë Ramën në...