Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Teatër ndërtuan baballarët, me thonj e dhëmbë hekuri…

Nga 27-shi 0

Nga Bujar Kapexhiu

Të bukur,
të thjeshtë,
Teatër ndërtuan baballarët,
Me thonj e dhëmbë hekuri,
bijtë e shqyen, barbarët.
Goditën mendjen,
rrënuan shpirtin dhe historinë,
Me paratë e vjedhura për të
ngopur babëzinë!
Në këtë zbrazëtirë
me parmakë rrethuar,
shumë ëndërra,
në tjetër botë
kam jetuar,
Mes zërave të butë e fjalëve
plot mençuri,
Kam qarë
e kam qeshur
qysh kur isha
ende fëmi

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej