Të rrethuar nga “mina me sahat”/ Policia, sistemi gjyqësor dhe politika nuk mund të jenë spektatorë indiferentë

Duhet të lëçisni

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...
Nga Dom Gjergj Meta
Kronika e zezë e javëve të fundit dëshmon për një situatë të dhunshme që del në pah fuqishëm. Po shikojmë se jemi të rrethuar nga “mina me sahat” njerëzore që, për një shkak ose një tjetër, shikojnë zgjidhjen tek eleminimi fizik i tjetrit.
Krimi ordiner dhe ai i organizuar janë përzjerë keqas. Si njëri, si tjetri janë shfaqje, qoftë e një shoqërie në kaos, e sëmurë dhe e dhunshme e qoftë e një situate institucionale e paaftë për ta parandaluar krimin në kohë.
Mbajtja e armëve kaq e përhapur nuk tregon vetëm thyerjen e një ligji, por edhe shkakun e thyerjes së tij që ka të bëjë thelbësisht me mosbesimin ndaj institucioneve ligjzbatuese.
Nuk ka rrugë tjetër përpos një ndërveprimi midis faktorëve të shoqërisë drejt edukimit me jetën, me ligjin dhe ligjshmërinë, sidomos të brezave të rinj.
Familja, shkolla, policia, sistemi gjyqësor, parlamenti, politika në përgjithësi, religjionet, mediat, nuk mund të jenë vetëm spektatorë indiferentë apo në ndonjë rast përfitues të këtyre situatave. Kërkohet ndërveprim midis tyre.
Kërkohet një vetëdije e shtuar e të gjithëve për vlerën e jetës dhe paqen shoqërore.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...