Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Të moshuarit me lot në sy i bëjnë thirrje shtetit: Duam një strehë sa të fusim kokën

Nga Media 0

Tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëme të mëdha në banesën e familjes Xhaferri në Bubq, banesë e cila është e pabanueshme.

Kryefamiljari Xhemali 65 vjeç dhe e zonja e shtëpisë Sanija 64 vjeç shprehen se po jetojnë në kushte të vështira dhe se askush nuk është kujtuar për t’i ndihmuar, ndërsa kryefamiljari tregon se nuk u është ofruar asnjë ndihmë deri më tani dhe gjithçka po e përballojnë me pensionin e tyre të kooperativës.

“Është shumë e vështirë. Kërkojmë ndihmë. Ishalla vë dorë shteti. Ne nuk kemi më moshë për të ndërtuar shtëpinë, na kanë thënë që është e pabanueshme, por nuk po shohim asgjë. Nuk jemi në gjendje për të ndërtuar, thonë mes lotësh të moshuarit.

Prej 26 nëntorit familja me 6 anëtarë jeton në çadër, ku i ftohti dhe lagështira e vështirëson më tej jetesën e tyre.

“Shumë e vështirë, uji ka hyrë brenda, na janë lagur të gjithë rrobat”, tregon e moshuara.

Mes lotësh 64-vjeçarja i bën apel shtetit që të paktën t’u siguroje një strehë për të futur kokën.

“I lutem shtetit ishalla vë dorën në zemër, të mos na lënë në këtë situatë. Duam diçka sa të fusim kokën, mos na lenë në këtë situatë, të mos flemë në çadër”, thotë e moshuara Sanije Xhaferri.

Bubqi është një nga zonat ku tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëme të mëdha dhe dhjetëra familje jetojnë në çadra, pasi shtëpitë e tyre janë të pabanueshme./abcnews.al

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej