Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Taulant Xhaka ngre kupën e Zvicrës me Basel

Nga Klodiana 0

Taulant Xhaka ka fituar Kupën e Zvicrës me Basel, pasi skuadra e tij mundi 2-1 Thun në finalen e kësaj të diele, për të mbyllur më së miri sezonin, ku humbi duelin me Young Boys për titullin kampion, por ka siguruar një biletë për në fazën kualifikuese të Champions League.

Sulmuesi i Zvicrës me origjinë shqiptare, Albian Ajeti, shënoi golin e parë për Basel, ndërsa Fabain Frei dyfishoi rezultatin në pjesën e dytë. Edhe pse Thun arriti të shkurtonte diferencën, nuk mundi të bënte më shumë për të ndryshuar fatin e ndeshjes. Sulmuesi tjetër i Kosovës Edon Zhegrova, i huazuar nga Genk te Basel, ishte në stol por nuk u aktivizua.

Kjo ishte hera e 12 që Basel fiton Kupën e Zvicrës, ndërsa numëron edhe 20 tituj kampion, duke u konfirmuar në këtë mënyrë si një prej skuadrave më të suksesshme në Zvicër.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej