- Advertisement -

TAG

Universiteti

Kultura e kapur nuk është kulturë

Nga dom Gjergj Meta Niveli kulturor në Shqipëri lë shumë për të dëshiruar. Ngarendja pas jetës së përditshme dhe sidomos logjika efiçentiste e jetës, bën...

“Një akt i ri çnjerëzor”, Berisha: Rritet mesatarja për të vazhduar universitetin

Ish-kryeministri Sali Berisha sot ka denoncuar se ka ndryshuar ligji i Arsimit të Lartë, konkretisht kufiri i mesatares për të vazhduar universitetin. Sipas denoncimit të...

Ligji i Arsimit të Lartë, ndryshon mesatarja për të vazhduar universitetin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë sot një denoncim sa i takon ligjit të Arsimit të Lartë, ku tashmë mesatarja për të vijuar Fakultetin tashmë...

Studentët edhe sot në protestë? Mësim në disa Fakultete

Protesta e studentëve duket se ka marrë goditjen finale këtë të martë, 8 janar 2018. Një pjesë e studentëve në disa Fakultete në Tiranë dhe...

4 vjet rresht i quante ngelës, i injoronte, u nxirrte gjuhën, kurse tani…

Katër vjet rresht i quante ngelës, i injoronte, u nxirrte gjuhën dhe vazhdonte revanin për miratimin dhe zbatimin e një ligji që e solli...

Katër burra për të nxjerrë jashtë një studente që i ndërpreu fjalën Ramës (film)

Në takimin e sotëm të kryeministrit Rama me studentët, profesorët dhe dekanët, ku u përsëritën si zakonisht gënjeshtrat e ulëta në lidhje me arsimin...

Studentët shqiptarë protestojnë: As veshka s’ma mbulon tarifën

Studentët shqiptarë janë të pakënaqur me tarifat që paguajnë për të ndjekur studimet universitare. Të revoltuar për tarifat e papërballueshme, ata kanë dalë sot...

Djemtë e Strugës që u shkolluan në Tiranë dhe u bënë politikanë

Ziadin Sela dhe ish-studentët shqiptarë të Maqedonisë bashkohen në “Teatrin Poshka” dhe kujtojnë kohën në universitet e Shqipërisë Në Strugë, me iniciativën e disa ish-studentëve...

Rama: Hyrja në universitet për maturantët duhet të bëhet më e vështirë

"Hyrja në universitet për maturantët duhet të bëhet më e vështirë. Konkurenca duhet të rritet vit pas viti'' Kështu tha kryeministri Rama nga Korposi Universitar...

Mbyllet aplikimi për raundin e dytë në universitete

Universitetet shpallin listat paraprake të fituesve të raundit të dytë.  Pritet të mbeten sërish shumë vende bosh për ata të cilët ende nuk janë...

Latest news

Vendimi i qeverisë: 3 ditë pushim për njërin prind me fëmijë të mitur

Pas vendimit për ndërprerjen e procesit mësimor nga data 24–26 janar për shkak të uljes së temperaturave, qeveria ka vendosur që të lërë pushim...

Agron Duka: Policia dhe tatimet e Veliajt sulmojnë bizneset e Armand Dukës

Deputeti Agron Duka, në një prononcim për mediat, është shprehur se policia dhe hetimi tatimor kanë zbarkuar ditën e sotme në bizneset e Armand...

Vrasja e Xhuliana Topallit, babai: Unë askënd s’kam për të falur, drejtësia le të veprojë

Babai i 40- vjeçares Xhuljana Topalli që u vra para syve të tij nga ish- bashkëshorti Niko Hila ka deklaruar se nuk ka për...

Vendimet e KLP, zgjatet me 3 muaj mandati i 6 prokurorëve (EMRAT)

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot, më 24.01.2022, mbledhjen plenare të radhës në praninë e 10 (dhjetë) anëtarëve, në mungesë për arsye shëndetësore,...

Të shtëna me armë brenda një universiteti, një viktimë dhe 3 të plagosur, autori vret veten

Një sulm me armë është raportuar në një Universitet në Gjermani. Raportohet se një student është vrarë dhe tre të tjerë kanë mbetur të...
- Advertisement -