- Advertisement -

TAG

ullinj

Zoti im nuk mund të jetë Zoti yt

Nga Matilda Omeri I jam drejtuar atij me gjuhën e Dodonës, atëherë kur zotat e mi për ty ishin barbarë. E folur kam me ta të njëjtën gjuhë...

Zjarr i madh në kodrat e Divjakës, rrezikohet një sipërfaqe me ullinj

Një zjarr i madh ka rënë në kodrat e Kryekuqit në zonën e Divjakës, teksa ende nuk dihen shkaqet, por dyshohet zjarrvënie e qëllimshme. Nga...

Zjarr në Hekal të Mallkastër, përfshihen nga flakët kodra me ullinj, vreshta e shkurre

Një zjarr i madh ka rënë në një faqe kodër në Hekal të Mallakstrës. Mësohet se nga zjarri janë djegur ullinj, vreshta e shkurre. Nuk dihet...

Arsyet pse duhet të hani ullinj çdo ditë

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të...

550 rrënjë ulliri për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut

Në përkujtimin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, kryeqytetit iu shtuan 550 ullinj rreth Kalasë së Petrelës, si simbol...

Hoqa të zit’ e ullirit!

Nga Ilir Levonja Në një treg të madh, një arkë me ullinj se si të duket. Dhe normalisht lind pyetja, se kush i blen e...

Sallatë me portokalle dhe ullinj

Përbërësit: 4 kokrra portokallë 1/2 qepë të kuqe, 10­15 ullinj të zinj pa bërthamë vaj ulliri kripë piper Përgatitja: Fillimisht lajmë portokallet, i qërojmë me kujdes duke i ndarë në thela. Në një enë qelqi grijmë qepën në formë rrethore dhe shtojmë ullinjtë dhe portokallet. Hedhim kripën, piperin...

Peqin, zjarr në 20 hektarë sipërfaqe ullinj

Mbi 20 hektarë sipërfaqe me ullinj në fshatin Përparim të Peqinit janë përfshirë nga flakët këtë të shtunë. Lajmin e kanë konfirmuar autoritetet lokale, të...

Latest news

Kulla më e lartë në botë vishet kuq e zi (Film)

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi në festën e flamurit tonë kombëtar. Videoja kur Burj Khalifa vishet me...

Rritet numri i të shtruarve në spitalet Covid, ja si paraqitet gjendja e tyre

Edhe ditën e sotme në vendin tonë u shënua një tjetër shifër e lartë viktimash nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit sipas të...

16 humbje jete dhe 545 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë vijon të mbetet i lartë. Covid-19 ka marrë 16 jetë në 24 orët e fundit në...

Përmbytjet shkaktojnë tragjedi në Itali, tre të vdekur dhe dy të zhdukur

Moti i keq ka shkaktuar të paktën tre viktima në zonën e Nuorese-s në ishullin Sardegna të Italisë. Mediat italiane raportojnë edhe për dy të...

Pandemia koronavirus, 400 mijë viktima në Europë

Rreth 61 milionë raste me Covid-19 numërohen zyrtarisht në të gjithë botën që prej fillimit të pandemisë, që u ka marrë jetën më shumë...
- Advertisement -