- Advertisement -

TAG

Siçili

Koronavirusi mbërrin në Siçili, rezulton pozitive një grua në Palermo, një rast i dyshuar në Firenze

Ka rezultuar pozitive me koronavirus një turiste nga Bergamo me pushime në Palermo, që dje është shtruar në spitalin Cervello për kontrolle, pasi kishte...

Piramidat e Siçilisë, trashëgimi e popullit të detërave – pellazgëve

shkruan Fahri Xharra Siçilia, ishulli më i madh i Mesdheut (26 000 kilometra katrorë), ishte udhëkryqi i madh i shumë qytetërimeve që dëshmon për praninë...

Përdhunuan turisten e huaj, Salvini: Të kastrohen kimikisht

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini, ka bërë thirrje që tre të rinjtë e akuzuar për përdhunimin e një turisteje 19-vjeçare të kastrohen...

Me 1 euro pronar shtëpie, oferta vjen nga Italia!

Një ofertë që nuk mund ta refuzoni. Qyteti sicilian ka nxjerrë në shitje shtëpi me vlerë vetëm 1 euro! Shtëpi të vendosura në një kodër,...

Siçili/ Aktivizohet vullkani Etna, të lënduar dhe dëme të shumta (fotot)

Siçilia është goditur nga një tërmet i fuqishëm në zonën përreth vullkanit Etna. Tërmeti ishte me magnitudë 4.8. autoritetet vendore raportojnë për 10 të...

Jehona në mediat italiane: Ish-ministri socialist i përfshirë në biznesin e drogës, tërmet politik në Shqipëri

Në mesin e të arrestuarve nga operacioni “Trëndafili i erës” është edhe i afërmi i socialistit Saimir Tahiri, i cili dyshihet që prej vitesh...

Vlonjati ia merr labçe në burgun e Siçilisë (film)

Jeta e të burgosurve kërkon domosdoshmërisht pak argëtim që të zbehë ngurtësinë e mureve rrethuese. E kënga është mënyra më e mirë për të harruar...

Ja çfarë shkruhej për shqiptarët në kronikat bizantine të 1038-ës…

Michael Attaleiates ishte një avokat dhe historian bizantin, i cili u ngjit në pozicione të lartë në kohën e perandorëve Romanus IV (1067-1071) dhe...

Arrestohen 15 zjarrfikës në Itali, ndiznin flakët qëllimisht për t’u paguar me 10 € ora

Policia italiane ka arrestuar 15 zjarrfikës vullnetarë në Siçili pasi dyshohet se kanë ndezur qëllimisht vatra zjarri. Ata kanë përfituar në çdo rast emergjence të...

Italia mbulohet nga flakët, mbi 1200 vatra zjarresh në gjithë vendin

Mbi 1200 vatra zjarresh kanë përfshirë Italinë gjatë orëve të fundit. Deri më tani mbi 500 vatra zjarri janë regjistruar në rajonin e Siçilisë, 260...

Latest news

Rritet numri i pacientëve të shëruar, 6 viktima dhe 183 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njoftoi se 6 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Autoritetet raportojnë se nga 1, 466...

COVID-19 futet në ushtrinë shqiptare

Sot u shënuan 15 raste me koronavirus në qarkun e Beratit. Infeksioni ka hyrë në thuajse të gjitha institucionet. E ndërsa infektimet e mësuesve janë...

Catanzaro: Derra, klinika dhe qiellgërvishtëse. Gallo në pushtimin e Shqipërisë

Nga qiellgërvishtëset te derrat, shoqata e drejtuar nga sipërmarrësi Antonio Gallo ishte e gatshme të pushtonte Shqipërinë me mocarela për t'ia dhënë shefit të...

Grykësia/ Minarja e Xhamisë së Et’hem Beut po thyhet në dysh (film)

Kur aktivistët e vunë në dukje këtë dëm që po i bëhet objektit të kultit dhe monumentit të kulturës, Rilindja tha se është silikoni...

Algjeriani sulmohet me thikë në Kosovë, me lot në sy i bën thirrje ministrit: Për hir të Zotit, më ço në shtëpi!

Një i ri algjerian është sulmuar me thikë në Kosovë dhe vijon të rrijë i fshehur nga sulmuesit e tij. Siç raportojnë mediat algjeriane, ai...
- Advertisement -