- Advertisement -

TAG

Ramazani

Shpëtim Idrizi: Urojmë që paqja dhe lavdia qofshin mbi Shqiptarët dhe Shqipërinë!

Kryetari i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. Idrizi thotë se lutjet tona përgjatë këtij...

Historia e e trishtë e Hafiz Sabri Koçi: Agjëroi 21 Ramazane me një qepë në burg

Përgatiti Mimoza Vraja Të agjërosh në burgjet e diktaturës për 21 vite rresht. Kështu nis historia e trishtë e Hafiz Sabri Koçit, kryetari i parë...

Ditari i Ramazanit/ Melhemin edhe helmin, veç nji fije floku i dallon!

Shkruan Fjolla Spanca Aty rreth mesit të muajit hirplotë, shpija gatitej për nji iftar, diqysh pak ma ndrysh! Gjysh Hamdiu e kish me merak të...

“Asgjë nuk është Enver Hoxha tek ne, çka ishte një Ramazan në Maqedoni”

Nga Kreshnik Osmani Në kohë të Enver Hoxhës, gjatë muajit të Ramazanit, arratiset një qytetar nga Shqipëria në Maqedoni. I shkreti i lodhur nga rruga...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani, fëmijët humbin ndjenjat

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani. Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e...

Muaji i Ramazanit/ Spoti arab kundër terrorizmit që përloti botën (film)

Me rastin e nisjes së "Muajit të Ramazanit", kompania telefonike arabe  Zain ka realizuar një spotë kundër terrorizmit, kundër njerëzve të cilët hedhin veten...

Latest news

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...
- Advertisement -