- Advertisement -

TAG

Pavaresia

Janar 1920/ Letra e Mit’hat Frashërit për pavarësinë e Shqipërisë, drejtuar revistës franceze

Nga Aurenc Bebja Revista franceze, « L’Europe Nouvelle – Evropa e Re », ka botuar më 24 janar 1920, letrën e atdhetarit, diplomatit, shkrimtarit dhe politikanit, Lumo...

Boksieri shqiptar mund serbin në ditën e Pavarësisë: Nuk jam i kënaqur

Bernardin Jakaj ka krenuar edhe më shumë shqiptarët në ditën e Pavarësisësë Kosovës. Ai arriti të mposhtë serbin Stefan Paunoviç, megjithatë në fund të ndeshjes...

Më 17 shkurt, kosovarët mund të vizitojnë Parisin

Ambasada e Republikës së Kosovës në Francë dhe Ambasada e Francës në Kosovë, e organizojnë ngjarjen me qëllimin për t’i afruar banorët e dy...

Ju kujtohet torta e pavarësisë? Diçka e ngjashme ndodhi sot (film)

A ju kujtohet torta e 100-vjetorit të Pavarësisë në Sheshin “Skënderbej”, kur qindja njerëz, me xhupa, duar, tepsi, legena, uturakë e govata, iu turrën...

Në një 28 nëntor të pavarur nisi transmetimin edhe Radio Tirana, sot 79 vjeç

Përpos 105-vjetorit të Shqipërisë, kombi ynë ka edhe një ditëlindje tjetër të rëndësishme për të festuar sot. Radio Tirana mbush sot plot 79 vjet. Ndoshta...

Turqia vend “vëlla” që nuk na e uron pavarësinë

Nga Lutfi Dervishi Një kujtesë për ditën e Flamurit Sot… 1. Turqia është partneri strategjik i Shqipërisë! 2.Turqia është investitori i tretë më i madh në Shqipëri! 3.“Falë” Turqisë...

Latest news

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...
- Advertisement -