- Advertisement -

TAG

Parlamenti Europian

PDIU: Do të kërkojmë rezolutë për Çështjen Çame në Parlamentin Europian e Kongresin Amerikan

Kryetari i Shoqatës “Çamëria” Abaz Hado, paraqiti programin e PDIU-së për Çështjen Çame, ku spikat  iniciativa për miratimin e një Rezolute për Çështjen e Çamërisë, në Parlamentin Europian. Janë...

Fleckenstein: Urime për marrëveshjen

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian,  Knut Fleckenstein ka përshëndetur marrëveshjen e arritur në Shqipëri lidhur me zgjedhjet parlamentare ndërmjet maxhorancës dhe opozitës. “Urime! Mirë...

Zgjedhjet/ Meta letër Parlamentit Europian

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i ka dërguar një ftesë zyrtare Presidentit të Parlamentit Evropian Antonio Tajani për vëzhgues ndërkombëtarë të zgjedhjeve. Meta thekson rëndësinë e...

Alarmohet Parlamenti Europian/ Lunacek: Mos e prekni Vjosën

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunacek, një adhuruese e natyrës shqiptare është nga lobueset me të forta kundër ndërtimit të hidrocentraleve në lumin e...

Parlamenti Europian i heq mandatin kandidates për presidente në Francë

Parlamenti Europian i heq  mandatin kandidates për presidente në Francë, Marine Le Pen. Le Pen është lidere e ekstremit të djathtë në Francë dhe vetëm disa ditë...

Shtatë pikat e errëta të Rezolutës së Parlamentit Europian ndaj politikanëve dhe qeverisë shqiptare

Nga Aurenc Bebja, Francë - 17 Shkurt 2017 Rezoluta e Parlamentit Europian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën...

Projekt – Rezoluta në PE: Vetting, dekriminalizim dhe zgjedhje

Në Parlamentin Europian, eurodeputetët kanë diskutuar rreth 45 pikave në përmbajtjen e projekt-rezolutës, ku më thelbësoret që kushtëzojnë propozimin e një date për hapjen...

Parlamenti Europian voton me 14 shkurt rezolutën për Shqipërinë

Raportuesi për Shqipërinë Knut Fleckenstein shprehet se hapja e negoviatave për Shqipërinë me BE-në mund të ndodhë pas zgjedhjeve të qershorit Parlamenti Europian pritet të...

Statusi i Ramës për Ali Pashën, reagon Kotzias: Çliroje mendjen nga burgu, ku e ke futur

“Jemi në një kohë që disa e shkruajnë historinë me mënyrën e tyre”, është shprehur ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias duke iu referuar...

Raporti i PE-së: Zgjedhjet e 2017, duhet konsensus politik

Parlamenti Europian: Angazhimi politik për të zhvilluar zgjedhje të vërteta demokratike Parlamentarët Europianë ka diskutuar progresraportin vjetor për nëntë vendet anëtare nën monitorim, ndër të cila...

Latest news

Dëshmia e Dumanit në SPAK: Florenc Çapja ka porositur vrasjen e ish-kryebashkiakut Qazim Sejdini

Të tjera detaje janë zbardhur nga dosja hetimore e SPAK, në lidhje me krimet ku është përfshirë edhe Nuredin Dumani, i cili ka dëshmuar...

Rëndohet bilanci i aksidentit te “Rruga e Kombit”, ndërron jetë shoku i 25-vjeçarit

Është shënuar viktima e dytë nga aksidenti tragjik në “Rrugën e Kombit”. Pas vdekjes së 25-vjeçarit ka ndërruar jetë edhe shoku i tij, 19-vjeçar...

Ra në rrjetën e SPAK, oficeri i Lezhës dikur kontrollonte gjyqtarët

Oficeri i Lezhës që u arrestua sot me urdhër nga SPAK dikur i është caktuar një rol i rëndësishëm në mbledhjen dhe koordinimin e...

Ulet nafta, Bordi i Transparencës nxjerr çmimet e reja

Bordi i Transparencës ka nxjerr çmimet e reja për ditën e sotme, ku vihet e re se nafta ulet në 229 lekë/litri. Në po...

Shqipëria porosit raketa antitank Javelin

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhuara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e...
- Advertisement -