- Advertisement -

TAG

Paramithi

Masakra e Selanit, nisja e genocidit në Çamëri (film)

Ngjarja e vitit 1913 ishte nisja e tragjedisë në Çamëri, me vrasjen e 72 krerëve çamë, në Përroin e Selanit, në afërsi të Paramithisë,...

Përse Çamëria historikisht nuk ka qenë tokë e Greqisë?/ Çfarë shkruante revista “Vatra Shqiptare” në 1941-in

memorie.al publikon një studim të panjohur për Çamërinë të botuar në revistën “Vatra Shqiptare” që nxirrte Radio-Tirana në vitin 1941, i cili është bazuar mbi...

Genocidi grek mbi shqiptarët e Çamërisë/ Nexhat Merxhushi rrëfen ç’ka mban mend nga periudha e përgjakshme

Mijëra çamë bëjnë në muajin qershor peligrinazhin e përvitshëm, në përkujtim të vuajtjes dhe sakrificës. Ky ritual zë vend në Qafë Botë, aty ku...

Një varr masiv i qindra çamëve të vrarë qëndron i fshehur në një nga stadiumet e Greqisë

Një hartë e vendit fqinj ku duken pronat dhe familjet e Paramithisë në 1930-ën dhe 1940-ën vërteton se shqiptarët ishin autoktonët e qytetit. Sipas një...

Gjyshet e mia…

Nga Olsa Maze Poshka Unë jam rritur në një shtëpi (apartament) dy dhoma e një kuzhinë. Kuzhina ishte edhe dhomë pritje, edhe dhomë ndëjtje, edhe...

Kush është Tom Kuka, autori misterioz që po çmend shqiptarët

2 vite më parë, a thua se e kishim parandjerë, në prag të Panairit të Librit, jo më kot ju sugjeruam librin “Hide mbi...

Libri francez i 1806: Shqiptarët e Paramithisë, mikpritës, të armatosur në çdo moment dhe të etur për liri

Nga Aurenc Bebja Në librin francez “Le Voyageur de la jeunesse dans les quatre parties du monde.”, të autorit Pierre Blanchard, botuar në shtëpinë botuese “Le...

Raporti i qershorit 1945: Ja masakrat mbi çamët e pafajshëm

Nga Admirina Peci Në qershor 1945, pak muaj pas masakrave të fundit në Çamëri, ndërsa mijëra burra gra, fëmijë e pleq, endeshin rrugëve të Shqipërisë,...

Libri francez i 1806: Shqiptarët e Paramithisë, përçmues të turqve e grekëve, mikpritës, të armatosur në çdo moment e të etur për liri

Nga Aurenc Bebja Në librin francez “Le Voyageur de la jeunesse dans les quatre parties du monde.”, të autorit Pierre Blanchard, botuar në shtëpinë botuese “Le...

Masakrat në Çamëri, janë në mënyrë të pamohueshme genocid

Nga Alba Haruni Faktet historike, të cilat qëllimisht janë fshehur skutave të arkivave, sot kanë zë dhe akuzojnë me të drejtë barbarët e këtyre masakrave,...

Latest news

Dëshmia e Dumanit në SPAK: Florenc Çapja ka porositur vrasjen e ish-kryebashkiakut Qazim Sejdini

Të tjera detaje janë zbardhur nga dosja hetimore e SPAK, në lidhje me krimet ku është përfshirë edhe Nuredin Dumani, i cili ka dëshmuar...

Rëndohet bilanci i aksidentit te “Rruga e Kombit”, ndërron jetë shoku i 25-vjeçarit

Është shënuar viktima e dytë nga aksidenti tragjik në “Rrugën e Kombit”. Pas vdekjes së 25-vjeçarit ka ndërruar jetë edhe shoku i tij, 19-vjeçar...

Ra në rrjetën e SPAK, oficeri i Lezhës dikur kontrollonte gjyqtarët

Oficeri i Lezhës që u arrestua sot me urdhër nga SPAK dikur i është caktuar një rol i rëndësishëm në mbledhjen dhe koordinimin e...

Ulet nafta, Bordi i Transparencës nxjerr çmimet e reja

Bordi i Transparencës ka nxjerr çmimet e reja për ditën e sotme, ku vihet e re se nafta ulet në 229 lekë/litri. Në po...

Shqipëria porosit raketa antitank Javelin

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhuara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e...
- Advertisement -