- Advertisement -

TAG

Paramithi

Masakra e Selanit, nisja e genocidit në Çamëri (film)

Ngjarja e vitit 1913 ishte nisja e tragjedisë në Çamëri, me vrasjen e 72 krerëve çamë, në Përroin e Selanit, në afërsi të Paramithisë,...

Përse Çamëria historikisht nuk ka qenë tokë e Greqisë?/ Çfarë shkruante revista “Vatra Shqiptare” në 1941-in

memorie.al publikon një studim të panjohur për Çamërinë të botuar në revistën “Vatra Shqiptare” që nxirrte Radio-Tirana në vitin 1941, i cili është bazuar mbi...

Genocidi grek mbi shqiptarët e Çamërisë/ Nexhat Merxhushi rrëfen ç’ka mban mend nga periudha e përgjakshme

Mijëra çamë bëjnë në muajin qershor peligrinazhin e përvitshëm, në përkujtim të vuajtjes dhe sakrificës. Ky ritual zë vend në Qafë Botë, aty ku...

Një varr masiv i qindra çamëve të vrarë qëndron i fshehur në një nga stadiumet e Greqisë

Një hartë e vendit fqinj ku duken pronat dhe familjet e Paramithisë në 1930-ën dhe 1940-ën vërteton se shqiptarët ishin autoktonët e qytetit. Sipas një...

Gjyshet e mia…

Nga Olsa Maze Poshka Unë jam rritur në një shtëpi (apartament) dy dhoma e një kuzhinë. Kuzhina ishte edhe dhomë pritje, edhe dhomë ndëjtje, edhe...

Kush është Tom Kuka, autori misterioz që po çmend shqiptarët

2 vite më parë, a thua se e kishim parandjerë, në prag të Panairit të Librit, jo më kot ju sugjeruam librin “Hide mbi...

Libri francez i 1806: Shqiptarët e Paramithisë, mikpritës, të armatosur në çdo moment dhe të etur për liri

Nga Aurenc Bebja Në librin francez “Le Voyageur de la jeunesse dans les quatre parties du monde.”, të autorit Pierre Blanchard, botuar në shtëpinë botuese “Le...

Raporti i qershorit 1945: Ja masakrat mbi çamët e pafajshëm

Nga Admirina Peci Në qershor 1945, pak muaj pas masakrave të fundit në Çamëri, ndërsa mijëra burra gra, fëmijë e pleq, endeshin rrugëve të Shqipërisë,...

Libri francez i 1806: Shqiptarët e Paramithisë, përçmues të turqve e grekëve, mikpritës, të armatosur në çdo moment e të etur për liri

Nga Aurenc Bebja Në librin francez “Le Voyageur de la jeunesse dans les quatre parties du monde.”, të autorit Pierre Blanchard, botuar në shtëpinë botuese “Le...

Masakrat në Çamëri, janë në mënyrë të pamohueshme genocid

Nga Alba Haruni Faktet historike, të cilat qëllimisht janë fshehur skutave të arkivave, sot kanë zë dhe akuzojnë me të drejtë barbarët e këtyre masakrave,...

Latest news

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë...

Alfred Cako bën deklaratën e habitshme: Ju tregoj se kush i kontrollon sot paratë e shqiptarëve

Konspiracionisti Alfred Cako shprehet se sot paranë e zotëron ‘Familja Rothschild’. Sipas tij, kjo familje zotëron të gjitha bankat e botës, edhe ato në...

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

Emërimi i Vlora Hysenit/ Kurti dhe Osmani e shkarkuan nga detyra, ndërsa Rama e punëson si këshilltare

Vlora Hyseni, nëndrejtore e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është emëruar këshilltare e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Lajmin e bëjnë me dije mediat kosovare,...
- Advertisement -