- Advertisement -

TAG

Nexhat Merxhushi

“Si lindi Çështja Çame? Pse fashistët grekë masakruan popullsinë?”/ Dëshmitë e grave: Si na çnderuan zervistët

Nga Raimonda Shundi  Çështja Çame... Si u përdor nga të gjithë? Në këtë material, lexuesi do të ketë mundësinë të prekë shumë nga ngjarjet që tronditën...

Janari fillon me Javën Çame. Shoqata “Çamëria” mbush 30 vjeç

Muaji janar do të nisë me një sërë aktivitetesh të Javës Çame. Ky është një vit i rëndësishëm për Shoqatën Patriotike “Çamëria”, e cila...

Çështja Çame, çështje e të Drejtave të Njeriut

Nga Nexhat Merxhushi 10 Dhjetori është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut. Në këtë Ditë të Shenjtë për gjithë botën demokratike mund të themi ...

Genocidi grek mbi shqiptarët e Çamërisë/ Nexhat Merxhushi rrëfen ç’ka mban mend nga periudha e përgjakshme

Mijëra çamë bëjnë në muajin qershor peligrinazhin e përvitshëm, në përkujtim të vuajtjes dhe sakrificës. Ky ritual zë vend në Qafë Botë, aty ku...

U dënova 9 vjeç se isha çam, sot jam 84 dhe do vdes pa e parë edhe një herë parajsën shqiptare

Çështja çame nuk është vetëm një çështje  e të Drejtave të Njeriut, por duke pasur dhe këtë brenda, ajo është ende një çështje, që...

UNESCO të ruajë trashëgiminë kulturore të Çamërisë

Nga Nexhat Merxhushi Për 19 prillin edhe shqiptarët e Çamërisë kanë për të thënë për Monumentet e Kulturës. Në këtë shkrim jam përpjekur të hedh dritë mbi...

Shqiptarët e Çamërisë vriteshin me armë të ftohta

Pjesëtarët e komunitet çam që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri ende kujtojnë fushatën e egër të dhunës dhe masakrave të viteve 1944-1945 kundër popullsisë...

Majori anglez: Grekët kishin zili dhe urrejtje ndaj çamëve

Nga Nexhat Merxhushi Një nga zyrtarët më të lartë të misionit anglez në Shqipëri, majori Palmer, i cili kreu një udhëtim eksplorues në Greqinë e Veriut,...

I larguar nga Çamëria fëmijë, sot 84 vjeç: Akuzoj politikën greke dhe shqiptare që fshehin krimin, kemi edhe miq atje

I pranishëm në protestën e zhvilluar sot te Ambasada Greke ka qenë edhe Nexhat Merxhushi, një dëshmitar i gjallë i krimeve të fqinjëve tanë...

Ne do të kthehemi në Çamëri, s’do mbesim refugjatë të përjetshëm

Nga Nexhat Merxhushi Duke folur për shpërnguljen me dhunë dhe spastrimin etnik në Çamëri, për këtë fenomen të turpshëm që ka ndhodhur në Greqi, profesori...

Latest news

Bashkëpunim pas 25 Prillit? Premtimi i Bashës: Rama nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë

Lulzim Basha u kërkon qytetarëve që të votojnë Partinë Demokratike në 25 prill për të larguar Edi Ramën dhe të rrinë të qetë. Duke...

U la jashtë listave, Bushati akuzon Ramën: Po strehon në PS ekzekutorë

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar ashpër kryeministrin Edi Rama se po strehon në listat e PS-së ekzekutorë. Në një komunikim në Instagram...

Prangoset në Mal të Zi superndërtuesi i privilegjuar i Ramës dhe Veliajt

Ndalohet në Mal të Zi, Pashk Rrapi, i njohur edhe si Anton Gjini ndryshe. Ai është ndaluar për llogari të Interpolit, pasi kërkohet nga...

207 raste të reja dhe 5 humbje jete nga COVID në 24 orët e fundit në Shqipëri

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 207 raste të reja me COVID, nga 2698 testime të kryera në total. Nuk...

Shtynte djemtë e mitur të vidhnin para nga prindërit, arrestohet shqiptari: Do them që je gay

Një 34-vjeçar me origjinë nga Shqipëria, u arrestua nga personeli i Policisë së Shtetit në Latina të Italisë, në fund të hetimit të koordinuar...
- Advertisement -