- Advertisement -

TAG

Musine Kokalari

Hiqet pllaka në kujtim të Musine Kokalarit!

Nga Kastriot Dervishi Më 16.6.2021 (fotoja bashkëlidhur), me nismën e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC) dhe Fondacionit “Konrad Adenauer” u vendos në shtëpinë...

“Unë s’jam komuniste dhe ky s’mund të quhet faj”: Një ditë si kjo u shua Musine Kokalari

Një ditë gushti si sot, 13 gusht 1983, do të shuhej në regëtimat e fundit trupi i ligur i të madhes Musine. Me gjithë...

Hajrie Kusi Mulleti, fisnikja e Tironës që u përqesh nga komunistët

Nga Marsida Najdeni Shqipëria komuniste keqtrajtoi e vrau shumë të pafajshëm. Heroinat e vërteta të çmendurisë 50 vjeçare ishin gra si Sabiha Kasimati, Musine Kokalari,...

Historike/ Mbesa e Musine Kokalarit, eurodeputetja e parë shqiptare në PE

Eurodeputetja e parë shqiptare e sapozgjedhur në Parlamentin Europian është Arba Kokalari.  Deputetja që përfaqëson Suedinë në Parlamentin Europian është mbesa e intelektuales, disidentes...

Eurodeputetja e parë shqiptare në PE/ Basha: Moment historik, krenar dhe i lumtur për fitoren e Arba Kokalarit

Eurodeputetja e parë shqiptare në Parlamentin Europian është zgjedhur mbesa e Musine Kokalarit, Arba Kokalari. Kreu i opozitës Lulzim Basha e ka cilësuar si një...

Gentiana Sula: Sa dosje të komunizmit do të hapen dhe sa janë zhdukur

Numërohen afro 100 mijë njerëz viktima të regjimit komunist kur ndër ta 6 mijë të vrarë e të ekzekutuar,  40 mijë të burgosur politikë,...

Shqipëria po përdoret si një grua e trafikuar mes pushtetit dhe opozitës

Nga Mesila Doda* Siç është e udhës kjo fjalë do duhej të niste me atë se çfarë kemi bërë në Kuvendin e Shqipërisë përgjatë këtyre...

Persekutmi i grave intelektuale në komunizën/ Mesila Doda: Të hapen dosjet

Pesë mendjet e ndritura të viteve 1930-1945 Ligjvënësja e PDIU-së Mesila Doda tha se hapja e dosjeve të komunizmit duhet bërë me patjetër për 5...

Doda: Ç’po bëjmë me të kaluarën?! Kemi akoma hero të popullit Enver Hoxhën

Mesila Doda merr pjesë në takimin me temë "Nuk ma vrisni dot fjalën" ku u përkujtuan gazetaret dhe intelektualet shqiptare të viteve `30-`40 Ligjvënësja e...

Të fitojmë botën që na kanë vjedhur

Nga Noela Yzeiri Besoj se shumëkush si unë që ka lindur në fund të viteve tetëdhjetë e në kapërcyell të nëntëdhjetës duke lexuar këtë kohë...

Latest news

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...
- Advertisement -