- Advertisement -

TAG

Minoriteti grek

Buzagaz dhe i lumtur Edi Rama e shtyn me një gotë uzo çështjen e detit me Greqinë. Detajet nga darka me Mitsotakis (film)

Teksa në Tiranë shpërthente tritoli dhe duket sheshit që qeveria e tij nuk e kontrollon territorin, Edi Rama e ka kaluar darkën me kryeministrin...

Pavlopoulos: Greqia do të mbështesë mirëqënien e minoritetit, është kusht i Shqipërisë për në BE

Organizata e cila promovon minoritetin grek në Shqipëri, OMONIA feston 29- vjetorin e saj dhe Presidenti grek Pavlopoulos i ka dërguar një letër ambasadës...

Ilir Meta kërkon ura miqësie, ata ia kthejnë me këngë për Vorio Epirin

Në vitin 1999 grekofonët dhe grekofilët dolën nëpër ekranet televizive greke duke akuzuar UÇK-në si organizatë terroriste. Ata dolën hapur në përkrahje të ushtrisë...

Lista e fondeve greke? Mediat dhe portalet në kurthin e Fake News

Ka dy ditë që në facebook dhe disa portale kanë rënë në kurthin e lajmeve Fake News se gjoja doli lista e emrave që...

Dioguardi: Greqia të lejojë kthimin e popullsisë së Çamërisë në trojet e veta

Një qëndrim i qartë i ish-kongresmenit amerikan për popullsinë çame dhe të drejtat e njeriut të dhunuara nga Greqia, për marrëveshjen e ujrave, për...

1945/ Porosia e diktatorit Hoxha për trajtim të mirë të minoritetit, të hapet gjimnaz në gjuhën greke

Ndërsa popullsia çame endej nëpër çadra në varfëri e mjerim dhe e tradhëtuar nga komunistët që nënshkruan marrëveshjen me grekët për të ndalur kthimin...

Rama batutë me minoritarin: Je i Dules apo i joni?

Kryeministri ndan tapi legalizimesh në Konispol: Shtëpia më e sigurt për minoritarët është Partia Socialiste e Shqipërisë”   I veshur me një xhup që mban logon...

30 tetor 1945/ Kur grekët projektonin atentate për të aneksuar Himarën

Përpjekjet e qeverisë greke për të prishur zgjedhjet në zonat e minoritetit grek në territorin shqiptar Ishte tetori i vitit 1945, kur një zyrtar i...

14 shkurt 1926/ Kur kryeministri grek, Pangallos pranoi hapjen e shkollave shqipe në Çamëri

Fjalimi i kreut të qeverisë greke në Lidhjen e Kombeve, ku pranonte Çamërinë si minoritet shqiptar në Greqi me të drejta të plota. Një...

Latest news

Robt’ ku t’i kesh Rama!

Nga Elona Caslli Rama, u përballa me policët e tu sot tek Liceu Artistik. Fiilimisht nga makina më thanë të vija maskën. U thashë natën...

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...
- Advertisement -