- Advertisement -

TAG

Mehdi Frashëri

Po, sikur të mos vritej Gjeneral Tellini?

Shkruan: Fahri Xharra “Grekët, me anën e kantundarëve grekë të Gjirokastrës kishin dijeni të plotë për këto ngjarje dhe menduan ta falnin Koço Memon, ta mësonin...

Shpëtim Idrizi: Na vodhën zgjedhjet, vodhën mandatet, por nuk na e vjedhin dot Çamërinë (Film)

Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, kryetari Shpëtim Idrizi i e zbriti sërish partinë e tij në sheshin e...

Trojet shqiptare si prostitutë ne duart e Otomanëve

Nga Ben Oroshi Mes viteve 1854 dhe 1875 Perandoria Osmane mori nga tregjet ndërkombëtare europiane 15 kredi në një vlerë totale prej 217 milionë lira...

Mesila Doda: Fashizmi grek dëboi djaloshin 17 vjeçar

Ligjvënësja Mesila Doda ka mbajtur një fjalë në Kuvendin e Shqipërisë për dëbimin nga Greqia të një djaloshi shqiptar, ende minoren, vetëm 17 vjeç....

Dhjetor 1925/ Mehdi Frashëri-grekëve: Ndalni shpërnguljen e çamëve, ndryshe largojmë minoritetin grek nga Shqipëria

Përfaqësuesi shqiptar në lidhjen e Kombeve kërkoi ndërhyrje urgjente: Jetojmë në shekullin e njëzetë dhe feja nuk duhet të ngatërrohet me racën, sikurse ndodhte...

U ngritën këmbët, t’i bien kokës

Nga Enkel Demi Savra është një katund në Myzeqe, i cili u ngrit nga asgjëja, me qëllimin e vetëm për të themeluar një kamp internimi mes...

Savra mon amour!

Vendi ku u bashkuan në internim familjet e pesë kryeministrave shqiptarë: Koço Kotës, Fejzi Alizotit, Mehdi Frashërit, Mustafa Merlikës dhe Fiqiri Dines Nga Jozef Radi Do...

Latest news

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...
- Advertisement -