- Advertisement -

TAG

Marsida Najdeni

Hajrie Kusi Mulleti, fisnikja e Tironës që u përqesh nga komunistët

Nga Marsida Najdeni Shqipëria komuniste keqtrajtoi e vrau shumë të pafajshëm. Heroinat e vërteta të çmendurisë 50 vjeçare ishin gra si Sabiha Kasimati, Musine Kokalari,...

Kërkesa e tironces: Ndërrojani emrin rrugës “Kajo Karafili”. Ishte vrasës me pagesë

Marsida Najdeni, një nga mjeshtret e traditës së orave të familjes Tufina, por dhe studiuese e rrënjëve të kryeqytetit propozon që rrugës “Kajo Karafili”...

Murat Toptani, gjeniu që po del nga harresa (film)

Nga Marsida Najdeni Krijimtaria mahnitëse e Murat Toptanit nuk njihet pothuajse fare. Ky fakt më ka rënduar shumë dhe më rëndon. Të kesh një gjigand...

Dëshmia e jashtëzakonshme e Qazim Mulletit për nacionalistat e Tiranës

E rrallë/ Letër shkruar nga Qazim Mulleti Marrë nga faqja e Marsida Najdeni* Gjuhën shqipe e kemi mësuar tinëzisht, për arsye se xhonturqit nuk e mbajtën...

Emine Farka, zonja që gërmoi dheun me duar në mes të natës

Vajza e vetme e familjes Farka, drita e syve për tre vëllezërit. Nga Marsida T. Najdeni* Tradita tironase e do që vëllai pas motrës të bëj...

Hysen (Dake) Kusi/ Nga kampion i parë në Kënetën e Maliqit

Nga Marsida T. Najdeni* Ditët rridhnin si pa kuptuar nëpër rrugicat e Tiranës së dikurshme. Ai dukej sikur kërcente me topin. I shkathët, i shpejtë,...

Ibrahim Farka nga miqësia me familjen e Nënë Terezës tek lufta kundër enveristëve

Nga Marsida Najdeni* Djali i madh i familjes Farka, zoti Ibrahim Farka, lindi më 13 mars 1907 në Tiranë në një familje ku mbizotëronte harmonia...

Latest news

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...
- Advertisement -