- Advertisement -

TAG

Luigj Gurakuqi

Asambleja e Universitetit “Luigj Gurakuqi”: Koha për t’iu kthyer Universiteteve të drejtën për pranimet e studentëve të rinj

Asambleja Universitare e Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” kërkon që qeveria të rishikojë procedurat e pranimit të studentëve të rinj në universitete. Gjithashtu Asambleja parashtron...

Bukuria shkodrane, apo Nana e Rikard Ljarjes

Nga Bajram Mjeku Urimin më të dashur nga nana ime, kur isha fëmijë, por edhe më vonë kur nisa të rritem ishte: U bëfsh i...

Fati ynë që në Paris kishim Fishtën, Gurakuqin apo Mustafa Krujën, se Shqipëria sot ndoshta s’do të ekzistonte

Nga Klodian Tomorri Ndoshta ata kishin të drejtë! Në vitin 1919, teza kryesore përmes të cilës armiqtë e Shqipërisë kërkonin asgjesimin e shtetit shqiptar ishte vetëm...

Si e tërhoqën shkodranët pa kuaj, karrocën e Luigj Gurakuqit!

Që nga themelimi në shek IV para Erës së Re, deri në fillim të shek XX, Shkodra ka qenë një nga qytetet më të...

Fotografia e fundit e Fan S. Nolit dhe Luigj Gurakuqit

Kjo është fotografia e fundit e Fan S. Nolit dhe Luigj Gurakuqit në Bari të Italisë. Fotografia është realizuar në fillim të muajit janar vetëm...

Portrete të firmëtarëve të Pavarësisë

ISMAIL QEMAL BEJ VLORA (1844-1919) Lindur në Vlorë. Shkollën fillore e vijoi në Selanik, meqë aty ishte e internuar familja e tij për shkak...

Shkodër/ Dy pedagogë dhe 3 studentë arrestohen për korrupsion

Dy pedagogë të lëndës së Historisë, tre studentë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” si dhe një përgjegjës rojesh private të Shkodrës kanë përfunduar në prangat...

Tingëllimë dashurie nga Ernest Koliqi

Kangët qi t’i  kndova, ka me i tretun era,/ Emni i yt në zêmer t’eme ka me u shlye,/ Ti duej ke të duesh tash qi...

E majta nga Luigj Gurakuqi te dhëndri i Qazimit

Nga Ilir Babaramo Linçimi i Blushit nga një turmë e ndërsyer është fotografia më e qartë se çfarë po ndodh në Partinë Socialiste. Në kohën...

Latest news

Vatër e re zjarri në Pogaj të Hasit, era e fortë ndihmon flakët të përhapen më shpejt

Një vatër e re zjarri është shfaqur në Pogaj të Hasit. Mësohet se si pasojë e erës së fortë, flakët janë përhapur me shpejtësi...

Italia regjistroi 7,230 të infektuar dhe 27 humbje jete në 24 orë

Italia ka regjistruar në 24 orët e fundit 7,230 të infektuar me koronavirus nga 212,227 teste të kryera. Autoritetet e Shëndetit në vend bënë...

Zjarri po u afrohej banesave, Peleshi: Parandalohet katastrofa në zonën e lumit të Vlorës

Ministri  Mbrojtjes me anë të një postimi në rrjetet sociale lajmëron se është parandaluar një katastrofë në zonën e lumit të Vlorës. Sipas tij...

Fauci: Nëse nuk e vëmë në kontroll përhapjen e Covid-19, variante të tjera do të “lindin”

Nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk fitojnë kontroll mbi përhapjen komunitare të variantit Delta, në vend do të vijojnë të shfaqen variante të...

Zjarret në Greqi, Mitsotakis: Vendi po përballet me një krizë mjedisore

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis është shprehur se vendi po përballet me një krizë mjedisore për shkak të zjarreve. “Vendi po përballet me një krizë...
- Advertisement -