- Advertisement -

TAG

Lidhja e Kombeve

Si thanë grekët, të fshihet emri “Çamëri”? Po këto qëndrime të nënshkruara në OKB?

Nga Redon Veliu* Korrespodenca e ministrave Iliaz e Hysen Vrioni, hedh dritë për Çështjen Çame. Por, për ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati kjo dosje është...

Shpërngulja, dhuna dhe vrasja e çamëve nga Autoritetet greke (Dëshmia në dokumentin zyrtar të Lidhjes së Kombeve – 1925)

Nga Aurenc Bebja* Në faqen n°240 të dokumentit të “Société des Nations - Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një memorandum që pasqyron, shpërnguljen, dhunën...

Letra e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924) : “Nuk jemi turq, mos na shkëmbeni!”

Nga Aurenc Bebja* Në faqen n°238 të dokumentit të “Société des Nations - Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një letër të veçantë të çamëve...

Enver Hasani: Në arkivin e Lidhjes së Kombeve gjenden me mijëra dokumenta për Çamërinë

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani ka deklaruar se në arkivin e Lidhjes së Kombeve janë arkivat me mijëra dokumenta, fotografi origjinale për...

Le Temps 1939: Apeli i Mbretit Zog drejtuar sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes së Kombeve

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar të enjten e 18 majit 1939, në ballinë, apelin e mbretit Zog në lidhje me pushtimin e...

Dokumenti/ Lidhja e Kombeve: Të ndalet dhuna e shpërngulja e popullsisë së Çamërisë

Katër kërkesat ultimative drejtuar qeverisë së Greqisë për ndalur genocidin që u refuzuan nga nazistët grekë. Studiuesi Hajredin Isufi, ka publikuar dëshmi nga dokumentet arkivore...

10 shtator 1924/ Fan Noli në Lidhjen e Kombeve: Përfaqësoj një milion, por mos harroni se ata janë shqiptarë

Fjalimi i rrallë i Fan Nolit në Lidhjen e Kombeve në 10 shtator 1924 dhe pyetja e përfaqësuesit të 400 milionë kinezëve: - A s'më...

Dhjetor 1925/ Mehdi Frashëri-grekëve: Ndalni shpërnguljen e çamëve, ndryshe largojmë minoritetin grek nga Shqipëria

Përfaqësuesi shqiptar në lidhjen e Kombeve kërkoi ndërhyrje urgjente: Jetojmë në shekullin e njëzetë dhe feja nuk duhet të ngatërrohet me racën, sikurse ndodhte...

27 shkurt 1926/ Gazeta e Korçës: Greqia u njeh Çamëve tërë të drejtat si minoritet!

Letra e Mid'hat Frashërit dhe përgjigja e kryeministrit grek Pangallos: Në Shqipëri të Jugës nuk ka grekë përveç pak grekofonë. Të shpërndajmë klubet vorioepirotë. Do...

29 shtator 1924/ Si e mbronte Noli Çamërinë, debati i fortë me përfaqësuesin grek në Lidhjen e Kombeve

Kërcënimi i Nolit: "Të ndalet largimi i shqiptarëve nga trojet e veta... në fillim marrëdhëniet bëhen të këqija, pastaj vijnë konfliktet dhe pastaj lufta"...

Latest news

Rritet numri i rasteve, 6 të vdekur nga Covid në vend

Numri i rasteve të reja gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 48 më shumë krahasuar me një ditë më parë. Ministria e...

EMA: Ka lidhje të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës Johnson & Johnson

Agjencia Europiane e Barnave tha të martën se vaksina Johnson & Johnson Covid-19 ka lidhje të mundshme me rastet e rralla të mpiksjes së...

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill

Zbulohen rregullat, si do të votojmë në 25 prill për shkak të masave anti-COVID.

Skandali/ Artan Hoxha nxjerr regjistrimin: Fushatë me legalizimet, punonjësit e Kadastrës udhëzohen të gënjejnë qytetarët (film)

Gazetari Artan Hoxha ka denoncuar me anë të një audio regjistrim, Agjencinë Shtetërore të Kadastrës, duke thënë se kjo agjenci e rëndësishme e qeverisë...

Kohë Ramazani, Ulsi Manja kërkon vota me shishe vere 

Fushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, që do të zhvillohen pas 4 ditësh, më 25 prill. Kjo fushatë ka risi në formë,...
- Advertisement -