- Advertisement -

TAG

Lidhja e Kombeve

Si thanë grekët, të fshihet emri “Çamëri”? Po këto qëndrime të nënshkruara në OKB?

Nga Redon Veliu* Korrespodenca e ministrave Iliaz e Hysen Vrioni, hedh dritë për Çështjen Çame. Por, për ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati kjo dosje është...

Shpërngulja, dhuna dhe vrasja e çamëve nga Autoritetet greke (Dëshmia në dokumentin zyrtar të Lidhjes së Kombeve – 1925)

Nga Aurenc Bebja* Në faqen n°240 të dokumentit të “Société des Nations - Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një memorandum që pasqyron, shpërnguljen, dhunën...

Letra e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924) : “Nuk jemi turq, mos na shkëmbeni!”

Nga Aurenc Bebja* Në faqen n°238 të dokumentit të “Société des Nations - Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një letër të veçantë të çamëve...

Enver Hasani: Në arkivin e Lidhjes së Kombeve gjenden me mijëra dokumenta për Çamërinë

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani ka deklaruar se në arkivin e Lidhjes së Kombeve janë arkivat me mijëra dokumenta, fotografi origjinale për...

Le Temps 1939: Apeli i Mbretit Zog drejtuar sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes së Kombeve

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar të enjten e 18 majit 1939, në ballinë, apelin e mbretit Zog në lidhje me pushtimin e...

Dokumenti/ Lidhja e Kombeve: Të ndalet dhuna e shpërngulja e popullsisë së Çamërisë

Katër kërkesat ultimative drejtuar qeverisë së Greqisë për ndalur genocidin që u refuzuan nga nazistët grekë. Studiuesi Hajredin Isufi, ka publikuar dëshmi nga dokumentet arkivore...

10 shtator 1924/ Fan Noli në Lidhjen e Kombeve: Përfaqësoj një milion, por mos harroni se ata janë shqiptarë

Fjalimi i rrallë i Fan Nolit në Lidhjen e Kombeve në 10 shtator 1924 dhe pyetja e përfaqësuesit të 400 milionë kinezëve: - A s'më...

Dhjetor 1925/ Mehdi Frashëri-grekëve: Ndalni shpërnguljen e çamëve, ndryshe largojmë minoritetin grek nga Shqipëria

Përfaqësuesi shqiptar në lidhjen e Kombeve kërkoi ndërhyrje urgjente: Jetojmë në shekullin e njëzetë dhe feja nuk duhet të ngatërrohet me racën, sikurse ndodhte...

27 shkurt 1926/ Gazeta e Korçës: Greqia u njeh Çamëve tërë të drejtat si minoritet!

Letra e Mid'hat Frashërit dhe përgjigja e kryeministrit grek Pangallos: Në Shqipëri të Jugës nuk ka grekë përveç pak grekofonë. Të shpërndajmë klubet vorioepirotë. Do...

29 shtator 1924/ Si e mbronte Noli Çamërinë, debati i fortë me përfaqësuesin grek në Lidhjen e Kombeve

Kërcënimi i Nolit: "Të ndalet largimi i shqiptarëve nga trojet e veta... në fillim marrëdhëniet bëhen të këqija, pastaj vijnë konfliktet dhe pastaj lufta"...

Latest news

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...
- Advertisement -