- Advertisement -

TAG

Kombet e Bashkuara

Angela Merkel flet me besim në OKB për luftën kundër koronavirusit

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së u mor me pandeminë Corona në një takim të veçantë. Në fillim, Sekretari i Përgjithshëm, António Guterres shprehu zhgënjimin...

265 milionë njerëz mund të vuajnë nga uria, OKB apel për fonde kundër Covid-19

Kombet e Bashkuara kanë bërë apel për 10.3 miliardë dollarë për të ndihmuar në luftën kundër pandemisë. Deri në 265 milionë njerëz mund të...

OKB: Koronavirusi rrezikon betejën kundër HIV-it

Kombet e Bashkuara paralajmëruan se koronavirusi po e rrezikon përparimin e disa viteve në luftën kundër virusit HIV. Sipas tyre, HIV mund të çojë në...

Vajza e Ismail Kadares zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB

Vajza e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, Besiana Kadare është zgjedhur zëvendës presidente në sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Lajmin...

Miliona fëmijë mund të mos vaksinohen si pasojë e Covid-19

Miliona fëmijë rrezikojnë të përballen me mungesë të vaksinave të domosdoshme për jetesë, kanë paralajmëruar Kombet e Bashkuara, pas situatës së krijuar për shkak...

Nisma globale për të përshpejtuar gjetjen e vaksinës kundër COVID-19

Kombet e Bashkuara i bashkuan forcat edhe me udhëheqës botërorë dhe me sektorin privat në një nismë për përshpejtimin e gjetjes së vaksinës për...

Rezolutë në OKB kundër njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara mblidhet në një sesion të rrallë emergjence nesër për të shqyrtuar një rezolutë që hedh poshtë njohjen...

Ndahet nga jeta në moshën 64 vjeçare ambasadori rus i OKB-së

    Është ndarë nga jeta në moshën 64 vjeçare ambasadori rus i Kombeve të Bashkuara, Vitaly Churkin. Mësohet se Churkin ka humbur jetën një ditë para...

Koreja e Veriut hedh raketën balistike, mblidhet me urgjencë Këshilli i Sigurisë

Korea e Veriut tha se ka testuar “me sukses” një raketë balistike, me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi, çka nxiti Shtetet e...

Shqipëria: “Shkeljet e te drejtave në të kaluarën kërkojnë një qasje gjithëpërfshirëse sot”

Tiranë/Gjenevë (12 dhjetor 2016) - Një grup ekspertësh i Kombeve të Bashkuara i bëri thirrje sot Qeverisë Shqiptare të miratoje “një politikë kombëtare gjithëpërfshirëse...

Latest news

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...
- Advertisement -