- Advertisement -

TAG

kënga

Bujar Qamili këngë me Luanën, komenti epik: Mas Vllaznisë, edhe kanga shkodrane ra në kategori të dytë

"Mi dhe flakë mallit tim" është një nga këngët e risjella nga Bujar Qamili. Ndryshe nga versioni origjinal që kemi dëgjuar prej vitesh, Bujari ka...

Nexhmije Pagarusha: Kënga popullore shqiptare sot jo vetëm që po damtohet, por nuk njihet ma

Nga Dhurata Hamzai Ajo quhet ndryshe edhe Primadona e Melosit Popullor, Mbretëresha e Këngës Shqipe, Ema Sumak shqiptare, Madam Baterflay, zëri i kristaltë. Mjafton të shqiptosh një nga...

Muzikantët, të parët që duhet të heshtin sot për Lalon

Nga Ergys Mërtiri Nuk kam dashur kurrë të bëhem pjesë e koreve patetike në rastet e vdekjeve të artistëve, por largimi i Aleksandër Lalos është...

Si bëhet kënga rome

Nga Kujtim Paçaku Merre një grusht dhimbje Shto ca pika loti E pak pluhur rrugësh të pasosura Pak arome stinësh të harruara Në fund i shton erëza djegëse dashurie Dhe...

Viti 1888 / Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez

Nga Aurenc Bebja*, Francë - 14 Shkurt 2017 Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin "Les Rives Illyriennes - Brigjet Ilire", botuar në...

Mori çmimin e tretë në Sanremo, Ermal Meta: Këngën ia dedikoj nënës sime

"Këngën ia dedikoj nënës sime, gruaja që më mësoi mos t’i bindem asnjëherë dhunës”. Kështu është shprehur kantautori shqiptar Ermal Meta për këngën e...

Festa me çifteli e Ramush Haradinajt (video)

Ja si këndon ish-komandanti i UÇK-së dhe ish-kryeministri i Kosovës... https://www.facebook.com/meramushinn/videos/595242127343461/

Kur e ke burrin menaxher… (video)

Ja si i thurr vargje burrit të saj "menaxher" kjo këngëtare... "E kam burrin djalë esmer burri im është menaxher Ai mi zgjedh kënget e mija dashuria, dashuria..." Merni...

“Erdhi Dita” për Vlashent Satën

Këngëtari Vlashent Sata, i njohur për zërin dhe timbrikën e veçantë,  kësaj here vjen për publikun shqiptar dhe jo vetëm me këngën e tij...

Unë jam Hermina, vajza që iu kushtua kënga “Luleborë”

Dashuria e Simon Gjonit për maturanten dhe historia e këngës himn i muzikës lirike shqiptare “A…, ju jeni nga vendi i Luleborë”, ky ishte reagimi...

Latest news

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...
- Advertisement -