- Advertisement -

TAG

Kastriot Dervishi

1938/ Ndryshimi i emrave të fshatrave dhe qyteteve me origjinë të huaj

Nga Kastriot Dervishi Emërtesat e fshatrave apo qyteteve të vendit, janë në pjesën më të madhe të tyre në sllavisht. Për këtë arsye, pas shumë...

Hiqet pllaka në kujtim të Musine Kokalarit!

Nga Kastriot Dervishi Më 16.6.2021 (fotoja bashkëlidhur), me nismën e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC) dhe Fondacionit “Konrad Adenauer” u vendos në shtëpinë...

1923/ Vrasja e Telinit dhe diskutimet në parlamentin shqiptar

Nga Kastriot Dervishi Më 27 gusht 1923, u vra kryetari i komisionit të kufijve, gjenerali italian. Ngjarje u diskutua edhe në Këshillin Kombëtar (parlamenti) të...

Varreza e dy rekordeve botërore dhe europiane

Nga Kastriot Dervishi Kjo është varreza e fshatit Shën Vasil (ish-Përparim) në Sarandë. Në pjesën e gërmuar brenda rrethimit (të shenjuar), kanë qenë varrosur para...

“Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta

Nga Kastriot Dervishi Kohët e fundit, Rexhep Qosja, në një “studim” të tij, vlerësoi se një prej terroristëve më të mëdhenj që ka parë Shqipëria,...

75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë nën thirrjet për Shqipërinë dhe Kosovën

Nga Kastriot Dervishi 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë nën thirrjet për Shqipërinë dhe Kosovën Më 3.7.1946 u ekzekutuan anëtarët e Koalicionit Demokratik (emrat...

1940/ Enver Hoxha shiste mish derri të prishur dhe djath me erë të keqe (dokument)

Nga Kastriot Dervishi Është përmendur shpesh se në dyqanin “Flora” (të marrë me qira nga familja Bakiu) shoku Enver shiste cigare dhe bënte “aktivitet revolucionar”. Në...

60 vjet nga inskenimi i “Komplotit Çam”

Nga Kastriot Dervishi Regjimi komunist deklaroi në vitin 1960 se tre shtete: Jugosllavia, Greqia dhe SHBA, në bashkëpunim me grupe shqiptare brenda dhe jashtë vendit,...

Shkodër, 16 nëntor 1990/ Hapet Xhamia e Plumbit. Hafiz Sabri Koçi: Vëllezër dhe motra, myslimanë, katolikë dhe ortodoksë, mbi të gjitha shqiptarë…

Nga Kastriot Dervishi Pas ceremonive të 4 dhe 11 nëntorit 1990 të vëllezërve katolikë, më 16 nëntor 1990 u mbajt po në Shkodër ceremonia e...

Çamja 100 vjeçare

Nga Kastriot Dervishi Zonja Haxhire (Xheko) Elmazi, lindur më 20.5.1920 në Margëlliç të Çamërisë, banuese në Arapaj (Durrës). Mbase është çamja më e vjetër që jeton...

Latest news

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...
- Advertisement -