- Advertisement -

TAG

historian

10 strategjitë e manipulimit mediatik shpjeguar nga Noam Çomski (Noam Chomsky)*

Noam Çomski (Noam Chomsky), asht gjuhëtar i famshëm amerikan, filozof, historian, mendimtar, kritik social e aktivist politik i majtë... Përveç studimeve gjuhësore dhe disa kritikave...

Historiani grek: Ilirët janë popull i lashtë, shqipja më e vjetër se latinishtja (film)

Në shumë raste faktet e dokumentuara rreth shqiptarëve ndër shekuj janë lexuar subjektivisht nga historianët grekë. Edhe pse mbetet i ndikuar nga nacionalizmi i...

Xhufi ka komentuar se kampi i përqendrimit në Tepelenë s’paska qenë i keq, duhet Vetting për historianët!

Nga Ergys Mertiri Historiani Pëllumb Xhufi ka komentuar se kampi i përqendrimit i Tepelenës nuk paska qenë i keq dhe qenka indinjuar kur e krahasojnë...

“Gjurmë Shqiptare”: Toka e Shqiponjave!

Shqipëria e parë përmes historianëve, studiuesve e udhëtarëve më të famshëm nga lashtësia e deri më sot. Një udhëtim i jashtëzakonshëm që zbulon pellazgët, ilirët,...

Një artikull i vonuar për masakrat zerviste ndaj shqiptarëve të Çamërisë

Nga Nexhat Mërxhushi Përkujtimorja (73 vjetori) ishte më 27 qershor 2017, por kjo datë, për median e shkruar dhe vizive, ishte zënë më zgjedhjet!!! Masakrat...

Pëllumb Xhufi rrëfen misteret e Çamërisë në arkivat e Venedikut: Bashkimi kombëtar i pashmangshëm

Intervistoi Andrea Danglli Historiani Pëllumb Xhufi në një rrëfim ekskluziv për gazetën “TemA” rrëfen disa prej të fshehtave që ka zbuluar rreth historisë së Çamërisë...

Ja çfarë mësojnë në lëndën e historisë nxënësit shqiptar të klasës së 6-të në Maqedoni

Nga Besir Bajrami Ende pa e shfletuar mirë përmbajtjen, që në parathënie të këtij libri që është shkruar edhe me pjesmarrjen e historianit shqiptar “Doc. dr”...

Frati i kangëve, Fundi tragjik i priftit që i rrëmbeu harresës Eposin e Kreshnikëve

At Bernardin Palaj, kleriku historian, folklorist dhe muzikant që dha shpirt nga torturat komuniste. Rrëfimi i nipit Luigj Gjergji: “Isha me nënën Lizën dhe gjyshen...

Latest news

Arrestohen 2 persona dhe procedohen 4 të tjerë për vepra të ndryshme penale në Dibër

Dy persona kanë rënë në pranga dhe katër të tjerë janë proceduar penalisht për vepra të ndryshme penale. 57-vjeçari B.B., banues në Burrel është arrestuar...

Po tentonte të lidhte disa kabuj të energjisë elektrike në oborrin e banesës, vdes 59-vjeçari në Vlorë

Një 59-vjeçar ka humbur jetën në qytetin e Vlorës, pasi ka rënë në kontakt me energjinë elektrike në oborrin e banesës së tij. Mësohet se...

Gjirokastër/ Burri i vë flakën gruas me benzinë, lëndohet edhe vetë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në mesnatë në Gjirokastër, ku burri ka tentuar që të djegë me benzinë gruan e tij, dhe nga...

Kontratat sekrete të Ramës me Pfizer, ja sa lekë paguhet një dozë vaksinë (foto)

Zbulohen kontratat që qeveria shqiptare ka nënshkruar me kompaninë Pfizer-Biontech për blerjen e vaksinave anti-Covid. Mediat gjermane sot kanë zbuluar dokumentet e qeverisë së Shqipërisë...

Vëllamët i kishte marrë malli…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë foto nga takimi në Shkup me sivëllezërit e tij udhëheqës të Ballkanit Perëndimor. Ai ka publikuar disa foto, në të...
- Advertisement -