- Advertisement -

TAG

historian

10 strategjitë e manipulimit mediatik shpjeguar nga Noam Çomski (Noam Chomsky)*

Noam Çomski (Noam Chomsky), asht gjuhëtar i famshëm amerikan, filozof, historian, mendimtar, kritik social e aktivist politik i majtë... Përveç studimeve gjuhësore dhe disa kritikave...

Historiani grek: Ilirët janë popull i lashtë, shqipja më e vjetër se latinishtja (film)

Në shumë raste faktet e dokumentuara rreth shqiptarëve ndër shekuj janë lexuar subjektivisht nga historianët grekë. Edhe pse mbetet i ndikuar nga nacionalizmi i...

Xhufi ka komentuar se kampi i përqendrimit në Tepelenë s’paska qenë i keq, duhet Vetting për historianët!

Nga Ergys Mertiri Historiani Pëllumb Xhufi ka komentuar se kampi i përqendrimit i Tepelenës nuk paska qenë i keq dhe qenka indinjuar kur e krahasojnë...

“Gjurmë Shqiptare”: Toka e Shqiponjave!

Shqipëria e parë përmes historianëve, studiuesve e udhëtarëve më të famshëm nga lashtësia e deri më sot. Një udhëtim i jashtëzakonshëm që zbulon pellazgët, ilirët,...

Një artikull i vonuar për masakrat zerviste ndaj shqiptarëve të Çamërisë

Nga Nexhat Mërxhushi Përkujtimorja (73 vjetori) ishte më 27 qershor 2017, por kjo datë, për median e shkruar dhe vizive, ishte zënë më zgjedhjet!!! Masakrat...

Pëllumb Xhufi rrëfen misteret e Çamërisë në arkivat e Venedikut: Bashkimi kombëtar i pashmangshëm

Intervistoi Andrea Danglli Historiani Pëllumb Xhufi në një rrëfim ekskluziv për gazetën “TemA” rrëfen disa prej të fshehtave që ka zbuluar rreth historisë së Çamërisë...

Ja çfarë mësojnë në lëndën e historisë nxënësit shqiptar të klasës së 6-të në Maqedoni

Nga Besir Bajrami Ende pa e shfletuar mirë përmbajtjen, që në parathënie të këtij libri që është shkruar edhe me pjesmarrjen e historianit shqiptar “Doc. dr”...

Frati i kangëve, Fundi tragjik i priftit që i rrëmbeu harresës Eposin e Kreshnikëve

At Bernardin Palaj, kleriku historian, folklorist dhe muzikant që dha shpirt nga torturat komuniste. Rrëfimi i nipit Luigj Gjergji: “Isha me nënën Lizën dhe gjyshen...

Latest news

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Kosova drejt KARANTINËS, ministri i Shëndetësisë paralajmëron rikthimin e kufizimeve për shkak të situatës së COVID-19

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka paralajmëruar qytetarët se mund të ketë rikthim të kufizimeve për shkak të situatës me COVID-19. Ai tha...
- Advertisement -