- Advertisement -

TAG

Gjergj Jozef Kola

100 vjetori i Arshi Pipës: “Dallandyshet e lotëve të pastrehë”

Nga Gjergj Jozef Kola 100 vjet ma parë do të shifte dritën e jetës në Shkodrën e saporingjallun, poeti Arshi Pipa. Shkodra, në nji referendum...

Refleksione mbi shpirtin poetik dhe gjuhësor shqiptar

Nga Gjergj Jozef Kola - esse 50 vjet ma parë në verë të 1969 me martesën e Erika e Martin Camajt nisi nji ditë fatlume...

“Të ftuar në rrethin e dhjetë dantesk” të Flutura Açkës ose Nji Roman asht nji akt i naltë krijimit. 

Esse - nga Gjergj Jozef Kola  Mbijetesa e nji vepre arti në përgjithsi e sidomos ajo në gjininë ma të vështirë të krijimit në veçanti,...

Elegjia e Rozafës

Nga Gjergj Jozef Kola 1. Rozafë, Gjaku jot mban lidhë themelet Ku rrëmojne ende sot Hijenat me feckat e përgjakuna. Ti perditë vdes E ata përdite majmen tue ndryshue pamjen Herë cakall...

Përshum` mot Bajramin

Nga Gjergj Jozef Kola 1 Sapo kisha nisë shkollën fillore kur e mora vesht se Bajram do me thane: Festë. Në vitet 70 familja jone ishte ndër...

Një histori emocionuese dhe e dhimbshme dashurie nga Napoli në Shkodër… Ishte viti 1942…

Nga Gjergj Jozef Kola Një histori emocionuese dhe e dhimbshme dashurie nga Napoli në Shkodër me zanafillë në vitin 1942. Kjo që po ju sjellim,...

Latest news

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?!

Nga Elona Caslli E bija e Ylli Hilës... E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?! Je grua dhe po ta kursej...
- Advertisement -