- Advertisement -

TAG

femra

Lutje për shqiptarët: Peshkun, picën…e femrat, prekini veç me dorë, jo me pirun

"Dielli është gjithçka duhet për me qenë i buzëqeshun." Nga Alma Nikolli Të pyesësh një gazetar është pak e “mundimshme" sepse fillon të pyet vetë i pari....

Ndjejnë mëshirë për femrat beqare, ndërsa të martuarit po bëjnë namin

Nga Anisa Bega Kjo temë vazhdon edhe diskutohet në vende të ndryshme të botës, por ndalesën e kemi në vendin tonë, në Shqipëri. Femrat beqare,...

45% e femrave dhe 53% e meshkujve shqiptarë janë mbipeshë

Dieta e pakontrolluar dhe mungesa e aktivitetit fizik po i çon shqiptarët me shpejtësi drejt obezitetit. Kjo situatë bëhet shkak, ndër të tjera, ndaj...

Femrat e prapambetura tiranase… sipas Partisë Punës sot e 70 e kusur vjet

Nga Marsida T. Najdeni Sa herë qe vjen nandori m’kujtohen historitë që dëgjoja gjatë fëminis sime në shtëpi si i vranë komunistët intelektualët mbarë nëpër...

Një ushtri me meshkuj kundër një femre që sipas tyre, “mund ta ketë pak fajin edhe vetë”

Nga Edlira Gjoni Mizogjini e klasit të parë: Një ushtri me meshkuj kundër një femre që po sipas tyre, "mund ta ketë pak fajin edhe...

Manjani: Nëse ja lyp një femre, harrohesh në burg! Nëse shet femra je i nderum!

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani e cilëson drejtësnë në Shqipëri me dy standarde. "Më në fund drejtësia u vendos! E barabartë sa më s'ka! Nëse ja lyp...

Qyteti shqiptar që mban rekord për meshkuj dhe femra beqare

Mesatarja e femrave beqare sipas matjeve të INSTAT është rreth 23.1 për qind në shkallë vendi. Mirëpo INSTAT në matjet e tij ka bërë...

Rikthehen vajzat e librave, provokojnë “letërsinë mashkullore”

“Letërsia dhe qyteti”, aktiviteti që arriti ta bënte Tiranën të fliste për letërsinë një vit më parë, do të rikthehet sërish këtë javë. Të enjten më...

Shqipëria, i vetmi vend i Europës ku numri i meshkujve tejkalon atë të femrave

Shqipëria është i vetmi vend i Europës ku numri i meshkujve tejkalon atë të femrave. "Telegraph" ka publikuar së fundmi hartën globale me raportin burra/gra....

Albano Bogdo: Fama më shkatërroi, 1 vit e gjysmë vetëm alkool e femra

Mëngjesin e sotëm nga studio e Rreze Dielli ,aktori Albano Bogdo ka folur për pjesën më të vështirë të jetës së tij. “Për rreth 3...

Latest news

Big Basta: Industria e muzikës në Shqipëri pa mbështetje, po pështyhet qëllimisht mbi atë vend

Këngëtari i njohur shqiptar Big Basta është shkëputur prej një periudhe të gjatë nga muzika.  Reperi dhe partnerja e tij, Vesa Luma u larguan nga Shqipëria...

Refuzimi i Merkel për Edi Ramën, fundi i palavdishëm i “mbështetjes ndërkombëtare” ndaj “liderit global”!

Nga Aleksandër Biberaj REFUZIMI I MERKEL PËR EDI RAMËN FUNDI I PALAVDISHËM I "MBËSHTETJES NDËRKOMBËTARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"! MEQËNËSE EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I...

Pjesë e kartelit të drogës, jepet vendimin për një nga të arrestuarit e operacionit “Los Blancos”

Gjykata Penale e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” me afat 40 ditor për Gentian Manajn, i arrestuan në kuadër të...

Rama: Vendimmarrja varet nga dinamikat e brendshme të BE

Kryeministri Edi Rama flet në një intervistë për DW për dyzimet gjermane ndaj konferencës së parë për negociatat me BE, zgjedhjet në Shqipëri dhe...

Zjarr në Bashkinë e Kamzës, merr flakë hyrja e institucionit

Një zjarr ka përfshirë parditen e sotme Bashkinë e Kamzës. Ish-kryebashkiaku Xhelal Mziu publikon videon nga bashkia, ku duket tymi dhe flaka në hyrje...
- Advertisement -