- Advertisement -

TAG

Fahri Xharra

Reposhi – vëllau i Skënderbeut – Duka ilir

Nga Fahri Xharra Miq të nderuar, qëllimi këtij shkrimi është që më në fund të binden ata, të cilët me qëllim apo pa të, mundohen...

Piramidat e Siçilisë, trashëgimi e popullit të detërave – pellazgëve

shkruan Fahri Xharra Siçilia, ishulli më i madh i Mesdheut (26 000 kilometra katrorë), ishte udhëkryqi i madh i shumë qytetërimeve që dëshmon për praninë...

Gazeta greke e vërteton që shkrimi latin dhe latinishtja janë artificiale

shkruan Fahri Xharra “Gjithësesi, origjina e vërtetë e alfabetit latin që sot përdoret nga miliona njerëz në botë është relativisht i njohur, dhe shumë pak...

Kush ishte Shën Albani i Britanisë?

shkruan Fahri Xharra Heronjtë e Trojës me fiset e tyre, të cilët shpëtuan nga shkatërrimi, u shpërngulën për në Europë. Ene Dardanidi u vendos në...

Tri herë me luftë biokimike në Gjakovë

Shkroi Fahri Xharra “O zot, mos lejo që në kohë të sprovave të mëdha dhe të jashtëzakonshme ta humb durimin dhe guximin, e mbi të...

Po, sikur të mos vritej Gjeneral Tellini?

Shkruan: Fahri Xharra “Grekët, me anën e kantundarëve grekë të Gjirokastrës kishin dijeni të plotë për këto ngjarje dhe menduan ta falnin Koço Memon, ta mësonin...

Sa e duam historinë tonë?

Shkruan Fahri Xharra Përderisa akademitë tona shqiptare janë kundër dhe e mohojnë historinë pellazge, serbët krijojnë literaturë po nga ajo histori, të cilën e përvetësojnë dhe...

Kush e ndërtoi Parisin, kryeqytetin e sotëm të Francës? Cilët ishin “ Parrhasianët”?

Shkruan Fahri Xharra E mora  për shtjellim edhe këtë temë për të treguar që para “lindjes” së Romës, kishte civilizim pellazg në të gjithë Europën...

Plisi i Hallshtatit në Austri

Shkruan Fahri Xharra Të shkruajmë për ne, historinë tonë, lashtësinë tonë duhen disa qindra njohës të mirë të saj, me një punë titanike në mënyrë...

A e dini që gjuha shqipe po rrezikohet nga krimi i organizuar?

Shkruan Fahri Xharra - Gjakovë “Unë nuk jam gojëtar e as shkrimtar, as gjuhëtar e as shkencëtari gjuhës; por e flas atë, sepse kështu më...

Latest news

Këshilli Kombëtar i PD jep “ok”, miratohet lista me kandidatët për zgjedhjet e 25 prillit

Këshilli Kombëtar i PD ka dhënë miratimin e tij për listën me kandidatët të propozuar nga Kryesia për zgjedhjet e 25 prillit. Lulzim Basha, kryetari...

Publikohet lista e PD për Tiranën, Shpëtim Idrizi renditet i nënti, Mesila Doda e 12-ta

Parti Demokratike ka publikuar rënditjen me emrat e kandidatëve të saj për qarkun e Tiranës, teksa pas disa orësh pritet të dorëzohet dhe lista përfundimtare...

A i lufton vaksina kineze mutacionet? Zbulohen rezultatet e studimit të fundit

Sipas të dhënave të një studimi në Brazil bëhet e ditur se vaksinat ndaj Covid-19 të zhvilluara nga Sinovac Biotech Ltd e Kinës është...

Shteti europian në luftë me rastet e reja: Zgjaten masat kufizuese kundër koronavirusit

Kryeministri Hollandez Mark Rutte tha të hënën se ora policore për të luftuar shpërthimin e koronavirusit duhet të vazhdojë të paktën deri më 31...

Xhemal Gjunkshi nuk do jetë kandidat në 25 prill, Basha e ‘josh’ me një pozicion të ri

Pas Eno Bozdos, edhe Xhemal Gjunkshi nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 si kandidat në lista. Burimet bëjnë me dije...
- Advertisement -