Plisi, dëshmi e përhershme historike

Duhet të lëçisni

Greqia zbulon raste të mutacionit anglez të koronavirusit në kufi me Shqipërinë

Deri më tani në pjesën veriore të Greqisë janë zbuluar tre raste të llojit të ri të koronavirusit, që thuhet të jetë më i...

5 të vdekur dhe 288 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë edhe 5 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar...

Nesër rrebeshe shiu dhe dëbore, moti i keq gozhdon Shqipërinë

Meteorologia e Metoalb, Adjola Bani këtë të martë ka bërë një panoramë të përgjithshme në lidhje me situatën e kushteve atmosferike në të cilën...

Spiropali, probleme me justifikimin e pasurisë

Elisa Spiropali u zgjodh ministre Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në dhjetor 2018, me ndryshimet që përfshinë kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas protestës...

Të shkruash histori përkundër situatës shumë të nderë politike që mbretëron në tokat shqiptare (Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni), situatë e cila ndjellë një zymti kombëtare është guxim i madh. E nesërmja është e paparashikueshme. Por, unë po vazhdoj me atë që ma do zemra, dhe të presim rezultatet e kësaj amullie historike!

Nga Fahri Xharra

Historia jonë shkon shumë thellë në kohë, në lashtësinë e saj. Jemi dëshmitarë të një simboli që fatbardhësisht është ruajtur gjer më sot mbi kokat tona e ai është Plisi. Por, nuk është vetëm plisi, është edhe gjuha jonë që i ka dhënë emër plisit dhe më të edhe kohës së stërlashtë.

Qëllimi i studimit nuk ishte thjesht të kënaqim kërshërinë tonë në lidhje me Plisin e shqiptareve Synimi ishte të dëshmonim se edhe një popull si ay shqipëtar, për të cilin studiuesit ankohen se s’kanë të dhëna historike për origjinën, besimin dhe gjuhën e tyre, mbart brenda traditës së tij fakte, jo vetëm për Lashtësinë e tij, por edhe të shumë popujve të tjerë, që deri më sot janë të mbuluara me mister ose janë keqshpjeguar nga ana shkencore. Vetë emrat e lashtë dhe të sotëm për Zotin dhe simbolin e tij, nuk mund të shpjegohen pa ndihmën e gjuhës dhe traditës së shqiptarëve.

Plisi-qeleshja, simbolizon gjysmën e veze hyjnore, nga e cila veze doli Perëndia, e cila krijoi çdo gjë. Me pak fjalë krijoi jetën. Është mjaft interesante të vëzhgosh se si për shembull nusja, kur hyn për herë të parë në shtëpi te dhëndrit, asaj, i duhet të ulet në një Plis-qeleshe të kthyer mbrapsht dhe ta vendose një Plis-qeleshe tjetër në kokë. Në ketë tradicion kulturor Shqiptar, me ritin e nuses, ne shqiptarët, nuk bëjmë gjë tjetër, se shprehim një skenë të gjenezit, pra siç Perëndia doli nga veza hyjnore, apo veza e botëve dhe solli jetën, ashtu edhe nusja “del nga veza” dhe sjell jetën ne atë shtëpi, ku martohet.

Nga një shëtitje virtuale nëpër qytetin e Pompeit i nxora ca foto të afreskeve dhe pikturave murale të historisë së lashtë pellazge që pa dashtas nga falsifikatorët kanë mbetur edhe sot e kësaj dite

Arkeologët na tregojnë që qyteti i Pompeit ishte ngritur në shekujt 7-të dhe 6-të para Krishtit nga Oskanët (sipas literaturës, popull i vjetër pellazg) në populli në Italinë qendrore, i cili ishte një kryqëzim rrugësh të popujve të vjetër pellazgë. Qyteti ishte pushtuar edhe nga “ grekët” (ah, grekët!) dhe fenikasit. Sipas Strabonit, Pompei ishte pushtuar edhe nga etruskët, në të cilin zbulimet e reja i tregojnë shkrimet etruske të shekullit VI.

Emri “Pompei” sipas studjuesit Theodor Kraus i ka rrënjët në gjuhën e vjetër Oskane që do të “thoshte pesë, numri pesë, pra bashkësia e pesë fshatrave që dikur e formonin Pompein ose nga një grup i madh familiar – gens Pompeia”.

Për mua shumë e rëndësishme që nuk është fjalë latine, gjuhë fatkeqësisht e krijuar nga romakët. Në pikëpamjen e zhdukjes së gjuhëve pellazge, Roma ishte masakruesi më i madh. Fatkeqësi historike!

Që të mos zgjatem më shumë në historinë e qytetit të lashtë Oskan të Pompeit të shtojë edhe këtë “sipas Plinit të Riut, Pompei është prishur disa herë nga dridhje të tokës të vogla, të cilat nuk e alarmonin popullatën e kohës, por me 5 Shkurt të vitit 62 para Krishtit qytetin e goditi një tërmet i madh shkatërrues. Sulmi i fundit natyror që e goditi Pompein përfundimisht ishte shpërthimi vulkanit të Vezuvit në vitin 79 para Krishtit, ia cili ia dha tmerrin e fundit.

Rrëmbimi i Kasandrës nga Ajaksi-afreska në Shtëpinë e Menadrit në Pompei, Itali

Perandoria romake me shekuj e kishte harruar Pompein.

Gjykimi i Parizit, i cili e thërret Zeusin që zgjidhë problemin e zgjedhjes së tij në mes Athenes, Afërditës dhe Heres. Parizi i Luftes së Trojës me plisin frigas.

Skenë nga Pompei, Akili me Plis

Afreska e paraqet një skenë nga Lufta e Trojës, Kasandra mundohet të mbrohet duke u “lidhur” për statujën e Athenes dhe afër saj i ati Priami i pafuqishëm duke shikuar. Kjo pikturë është edhe sot në muzeun natyror të Pompeit në shtëpinë e Menandrit që gjendet në Vicolo del Menandro. Pa pikë habije, edhe pse fshehja e të vërtetës së Luftës së Trojës është në çdo shkrim për antikuitetin, e vërteta e Plisin nuk ka mundur të iu ikë artistëve të pikturës “Ajaksi me Plis”.
Shtëpia e Faunës me mbi 3 mijë metra katrorë, kjo shtëpi në Pompei është më e madhja në qytetin e vjetër të Pompeit. Faktikisht, kjo shtëpi e madhe është ndërtuar në fillim të shekullit të dytë para Krishtit she njihet për mozaikët e famshme dhe të çmuara. E shihni Aleksandrin e Madh pas fitores kundër Dariusit, mbretit të Persisë?

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Greqia zbulon raste të mutacionit anglez të koronavirusit në kufi me Shqipërinë

Deri më tani në pjesën veriore të Greqisë janë zbuluar tre raste të llojit të ri të koronavirusit, që thuhet të jetë më i...

5 të vdekur dhe 288 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë edhe 5 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar...

Nesër rrebeshe shiu dhe dëbore, moti i keq gozhdon Shqipërinë

Meteorologia e Metoalb, Adjola Bani këtë të martë ka bërë një panoramë të përgjithshme në lidhje me situatën e kushteve atmosferike në të cilën...

Spiropali, probleme me justifikimin e pasurisë

Elisa Spiropali u zgjodh ministre Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në dhjetor 2018, me ndryshimet që përfshinë kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas protestës...

Nuk është mish derri, por kodi i Ndragheta-s (film)

Nga Enkel Demi Ka një zakon rilindas që pas çdo skandali kërkohet qesharakja, në mënyrë që e pabëra të bëhet e pabesueshme. Kështu u reagua...