- Advertisement -

TAG

evrope

Studimi gjerman: Ja cilët janë “fajtorët” për disa raste të rënda të COVID-19

Një studim i fundit gjerman ka treguar se gjenet e trashëguara nga paraardhësit e Neandertalit mund të përfshihen në disa raste të sëmundjes së...

Shqipëria, ndër vendet me nivel më të ulët vetëvrasjesh në Evropë

Shqipëria renditet ndër vendet që ka një nivel të ulët vetëvrasjesh në krahasim me shtetet e tjera të Evropës. Shqipëria kishte në vitin 2017, kur...

Merkeli deklaratë të fortë për BE: Një pandemi s’duhet të jetë kurrë një justifikim për të minuar parimet demokratike

Kancelarja Merkel këmbëngul në ruajtjen e të drejtave themelore në Evropë. Ajo tha se “një pandemi nuk duhet të jetë kurrë një justifikim për...

Fjala e Shpëtim Idrizit në Këshillin e Europës në vitin 2010, i vetmi deputet i asaj kohe që doli kundër raportit të Dick Marty

Fjala e plotë e z. Shpëtim Idrizi: I nderuar Kryetar i seancës! Do të dëshiroja shumë që beteja ime e parë politike, këtu të ishte për...

Kryeministri i Malit të Zi jep njoftimin: Jemi vendi i parë në Evropë pa Covid-19

Kryeministri i Malit të Zi ditën e sotme shpalli vendin “pa koronavirus”, një lëvizje kjo vitale për industrinë e tij të turizmit, 69 ditë...

Kur do të shpërthejë vala e dytë e koronavirusit?

Fillimisht dukej sikur masat e izolimit do të zgjasnin së tepërmi, mbase deri në fund të pushimeve verore. Kështu ishte deri para rreth dy...

Pjesa më e madhe e Europës po i lehtëson masat e izolimit

Në të gjithë Evropën, vendet po i lehtësojnë masat e izolimit, duke shpresuar se nuk do të çojnë në një valë të dytë të...

Pandemitë botërore që ndryshuan historinë e njerëzimit

Historia e pandemive është pothuajse e gjatë sa vetë historia e njeriut. Pandemitë kanë marrë miliona jete njerëzish, kanë shuar qytete e kanë dobësuar...

Bloomberg: Endrra europiane e Shqipërisë e pamundur prej COVID-19

Fshati shqiptar Shishtavec, afër maleve të thepisura që shënojnë kufirin me Kosovën, është në qoshen më të varfër të një prej vendeve më të...

Një nga vendet e para në Europë që doli nga izolimi i koronavirusit, rihapen mijera dyqane

Austria lejoi mijëra dyqane të rihapeshin të martën, duke u bërë një nga vendet e para në Evropë që liroi bllokimin e saj të...

Latest news

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Forumi Ballkanik kundër Anti-Semitizmit/ Reagon Yuri Kim: Në pritje të fjalimit të Mike Pompeut

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri kim, përmes një postimi në Twitter ka konfirmuar pjesëmarrjen e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Mike Pomeu, në Forumin Ballkanik...

Shpërthen koronavirusi në Akademinë e Shkencave, të gjithë akademikët në karantinë

Koronavirusi nuk ka kursyer as institucionin më të lartë shkencor në vendin tonë. Mësohet se Covid-19 ka depërtuar dhe në Akademinë e Shkencave. Kësisoj, shumë...

SPAK më në fund foli: Kemi nisur hetim për inceneratorët  

Struktura e Posaçme e Anti-Korrupsionit, SPAK ka konfirmuar për Euronews Albania se ka regjistruar procedim penal për çështjen e inceneratorëve. Kreu i SPAK, Arben...
- Advertisement -