- Advertisement -

TAG

Epiri

Gazeta franceze (1881) / Zbulimi i fjalorit të shifrave të Abdyl Frashërit dhe arrestimi i shqiptarëve të Epirit (Çamërisë)

Nga Aurenc Bebja*, Francë - 8 Maj 2021 “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 11 qershorit 1881, në faqen e dytë, një...

“Unë e dua Çamërinë” – rock dhe iso (film)

"Unë e dua Çamërinë", një kombinim i rrallë i polifonisë së Epirit me rritmet e rock n' roll-it me zërat e rrallë të Myfarete Lazes,...

Gjenerali nazist tregon bashkëpunimin me Napoleon Zervën për shfarosjen e çamëve

Më poshtë pjesë nga marrja në pyetje e gjeneralit nazist Hubert Lanz, komandant i Divizionit XXII Malor, drejtues i operacioneve ushtarake në Epir. Këto dëshmi janë marrë nga...

Lidhja e Prizrenit: Thesalia, Epiri, Shqipëria aktuale, ja pra kombi shiptar,  jemi 3 milion shpirtra

Mediat Britanike në vitin 1880, kur shpallej pavarësia e Shqipërisë: Atdheu ynë duhet të jetë i lirë, i pavarur dhe i qeverisur nga një...

Dhjetor 1925/ Mehdi Frashëri-grekëve: Ndalni shpërnguljen e çamëve, ndryshe largojmë minoritetin grek nga Shqipëria

Përfaqësuesi shqiptar në lidhjen e Kombeve kërkoi ndërhyrje urgjente: Jetojmë në shekullin e njëzetë dhe feja nuk duhet të ngatërrohet me racën, sikurse ndodhte...

27 shkurt 1926/ Gazeta e Korçës: Greqia u njeh Çamëve tërë të drejtat si minoritet!

Letra e Mid'hat Frashërit dhe përgjigja e kryeministrit grek Pangallos: Në Shqipëri të Jugës nuk ka grekë përveç pak grekofonë. Të shpërndajmë klubet vorioepirotë. Do...

Në Muzeun e Athinës Epiri është shqiptar

Historiani Arben Llalla ka publikuar një hartë që ka për synim të freskojë kujtesën e shkurtër të fqinjëve tanë, grekë. Kjo hartë gjendet në...

Latest news

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...
- Advertisement -