- Advertisement -

TAG

dimer

“Le të vijnë festat, nuk i gëzojmë dot”/ Familjen me 9 anëtarë në Devoll dimri e gjeti në çadër

Ndonëse qeveria u kishte prmtuar banesë që pas tërmetit të qershorit, 9 anëtarët e familjes Xhihani në Vidohovë të Devollit dimri i gjeti në...

Pemët në Ferizaj “veshin” xhupa, ndihmë për të varfërit

Dimri në Kosovë është tepër i ashpër. Por i ftohti edhe ngroh, ngroh zemrat. Si në çdo qytet të Shqipërisë e Kosovës edhe në...

Librazhd, 8 pjesëtarët e një familjeje presin dimrin në çadër (Film)

Familja e Qani Durmanit, nga fshati Stëblevë i Librazhdit, jeton prej dy vitesh në një çadër. Ata janë 8 persona, ndërsa shtëpia iu shemb nga...

Shi dhe ftohtë, pritet një fundjavë dimërore

Mbasditja e sotme pritet që të jetë fundi zyrtar i verës. Temperaturat do të ulen këtë pasdite, ndërsa nesër parashikohet një ditë me shi dhe shtrëngata. Sipas...

Të “vrava” baba…

Nga Agim Xhafka Njeriu qan shumë herë gjatë jetës. Nga dhimbjet, prej humbjeve, nga aksidentet, nga zhgënjimet. Qan prej dashurisë së pafat, gëzimeve të mëdha,...

Dimri i Gjergj Kastriotit

Nga Ndue Ukaj Nata e 17 janarit 1468 ishte me hënë të plotë, por në mëngjes moti u tërbua. Gratë e veshura me të bardha nuk dëgjuan...

Dimër i çmendur, ngrin oqeani Atlantik (Film)

Një dimër i pazakontë ka pushtuar botën në këtë fillimvit. Oqeani Atlantik është ngrirë tërësisht në disa pjesë të tij, duke ofruar një pamje...

 Sot është dita më e shkurtër e vitit, vetëm 9 orë dritë

Zyrtarisht dimri ka nisur sot, me ditën më të shkurtër të vitit, në orën 11:44 të 21 dhjetorit kur ndodh solstici dimëror. 21 dhjetori ka...

Kur dimri troket në Korçë…një mrekulli!

Në Korçën e bukur çdo stinë lë shenja, ama velloja dimërore ia kalon çdo ngjyre tjetër. Ende në vjeshtë, me gjethe e fruta në pemë,...

Dimër në vjeshtë…Lepusha e zbardhur  

Një dimër i parakohshëm ka zbardhur këtë mëngjes Lepushën në Kelmend të Malësisë së Madhe. Edhe pse në male mesi i vjeshtës di fort mirë...

Latest news

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...
- Advertisement -