- Advertisement -

TAG

Aurenc Bebja

Le Temps 1913: Kongresi shqiptar i Triestes dhe propozimi i krijimit të Shqipërisë së Madhe

Të hënën e 3 marsit 1913, gazeta franceze "Le Temps" , në faqen nr. 2 të saj, i ka dedikuar një hapësirë të veçantë...

Shkrimi i 1877: A kanë të njëjtën origjinë korsikanët dhe shqiptarët?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Mars 2017 Në librin e Charles de Susini "La Corse et les Corses, Opinions et Documents", botuar në Paris...

Le Galois, 5 shtator 1928: Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?

Nga Aurenc Bebja*, Francë - 1 Mars 2017 Në gazetën franceze, “Le Gaulois”, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928, në faqen e saj n° 2, gjejmë...

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848 – 1939

Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë - 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave...

Shtatë pikat e errëta të Rezolutës së Parlamentit Europian ndaj politikanëve dhe qeverisë shqiptare

Nga Aurenc Bebja, Francë - 17 Shkurt 2017 Rezoluta e Parlamentit Europian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën...

Viti 1888 / Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez

Nga Aurenc Bebja*, Francë - 14 Shkurt 2017 Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin "Les Rives Illyriennes - Brigjet Ilire", botuar në...

Lidhja e Prizrenit: Thesalia, Epiri, Shqipëria aktuale, ja pra kombi shiptar,  jemi 3 milion shpirtra

Mediat Britanike në vitin 1880, kur shpallej pavarësia e Shqipërisë: Atdheu ynë duhet të jetë i lirë, i pavarur dhe i qeverisur nga një...

Latest news

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

Emërimi i Vlora Hysenit/ Kurti dhe Osmani e shkarkuan nga detyra, ndërsa Rama e punëson si këshilltare

Vlora Hyseni, nëndrejtore e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është emëruar këshilltare e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Lajmin e bëjnë me dije mediat kosovare,...

Një dorë make up para se t’i zëmë vendin mama Merkelit

Tani që zgjedhjet parlamentare mbaruan, ku fitues janë socialdemokratët e udhëhequr nga Olaf Scholz kancelarja Merkel qëndron në detyrë, derisa të krijohet qeveria e...

PD kërkon komision hetimor për 25 Prillin, Basha: Buka dhe tre prioritetet e PD-së

Mes debatit dhe çarjes së bazës për shkak të përjashtimit të Sali Berishës, situata brenda PD-së nuk është aspak e qetë. Megjithatë Lulzim Basha...
- Advertisement -