- Advertisement -

TAG

Arabia Saudite

SHBA-ja dhe sauditët diskutojnë për luftën në Jemen

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Saudit Faisal bin Farhan, zhvilluan një bisedë në të cilën trajtuan...

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi, Arabia Saudite shpall fajtorë 8 persona

Arabia Saudite ka dënuar 8 persona për vrasjen e gazetarit të ‘Ëashington Post’ Jamal Khashoggi. Sipas mediave vendase, 5 persona janë dënuar me nga 20...

Arabia Saudite heq dënimin me vdekje për të miturit

Arabia Saudite nuk do të imponojë më dënimin me vdekje për njerëzit që kanë kryer krime ndërsa ishin të mitur, thotë Komisioni i të...

Superkupa e Italisë/ Sheiku është Cristiano Ronaldo (film)

Juventus fiton Superkupën e Italisë, falë një goli të Cristiano Ronaldo-s. Ndeshja foli më shumë për kampionët, por megjithatë Milan ishte krejtësisht në lojë,...

Arabi, femrat lejohen zyrtarisht në timon!

Femrat saudite lejohen zyrtarisht nga sot të drejtojnë një automjet, pas heqjes së një kufizimi kontroversial prej dekadash të tëra, që e bënin mbretërinë...

Tre javë pas dekretit, Arabia Saudite shpërndan patentat e para për gratë

Arabia Saudite filloi sot të shpërndajë patenta për gratë, tre javë pas hyrjes në fuqi të dekretit mbretëror që autorizon gratë të ngasin makinat...

Arabia Saudite bllokon telenovelat turke

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Arabisë Saudite nuk kanë qenë asnjëherë të ngrohta, madje dy vendet janë përplasur fort në të shkuarën. Por, së fundmi,...

Arabia Saudite lejon gratë t’i bashkohen ushtrisë

Arabia Saudite ka hapur për herë të parë aplikimet për gratë që duan t’i bashkohen ushtrisë së saj. Sipas një liste me 12 kërkesa, gratë...

Arabia Saudite thyen “tabunë”, femra lejohen në stadiume (Foto)

Në muajin tetor të vitit të kaluar u lajmërua se në Arabinë Saudinë do të vinte një ndryshim i madh për sa i përket...

Hapi i madh i Arabisë Saudite hapen kinemate pas 35 vitesh

Ministri i kulturës së Arabisë Saudite Awad al Awad, ka njoftuar se qeveria ka vendosur që nga marsi i vitit 2018 do të rihapen...

Latest news

PD dorëzoi në KAS dosjet voluminoze për shkeljet zgjedhore, zbardhen pretendimet e selisë blu

Partia Demokratike ka dorëzuar në KAS 10 dosjet voluminoze për shkeljet e pretenduara elektorale në 9 qarqe të vendit, konkretisht për Kukësin, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin,...

“Demokracia lind me liri, rritet me ligje demokratike”, njoftohet protesta e parë te kryeministria pas zgjedhjeve të 25 Prillit

Shoqëria civile së bashku me ish-të përndjekur politikë, aktivistë dhe intelektualë ka parashikuar në datën 12 Maj mbajtjen e një proteste në ambientete përballë...

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...
- Advertisement -