- Advertisement -

TAG

Ali Pasha

Publikohet shkrimi i rrallë i gazetës shkodrane, i pari në shqip: Shqipëria ka shpallur pavarësinë, ja firmëtarët!

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 12 majit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës “Deutsche Zeitung” në lidhje...

Lord Byron, Ali Pasha dhe Shqipëria

Nga studiuesi anglez Dr.David Harrison Përktheu: Mevi Rafuna Kur Lord Byron vizitoi Shqipërinë me 1809, në kuadër të Grand Tour ( ishte një udhëtim rreth...

Auron Tare: Mashtrimi grek me fustanellën shqiptare

Auron Tare Krejt rastësisht më ra në dorë një botim lukzos i përgatitur me shumë kujdes dhe publikuar në emër të një institucioni serioz, siç...

Rroftë miqësia shqiptaro-kineze!

Kjo fotografi që shihni është shkrepur kohët e fundit në Porto Palermo në Himarë.  Ndodhet fare pranë kështjellës së Ali Pashës. Një ndër pikat...

Latest news

Finalja e Conference League/ Duka për “La Repubblica”: Ndihemi krenarë

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, në një intervistë për La Repubblica, ka folur për finalen e Conference League, e cila do zhvillohet në Tiranë,...

Balla i propozoi të ulen/ Alibeaj: E bëri kastile, do të trazojë ujrat

Kreu i Grupit Parlamentar Enkelejd Alibeaj foli në lidhje me propozimin e Taulant Ballës për të diskutuar veç në lidhje me emrat e mundshëm...

Presidenti i ri/ Alibeaj pranon ftesën e Ballës

Ndonëse debatuan gjatë gjithë mbledhjes, Enklejd Alibeaj nuk e refuzoi ftesën e Taulant Balla që pas mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve të shkonin të...

Armë dhe municion në lokal, shpallet në kërkim pronari në Kavajë

Është finalizuar me sukses operacioni policor i koduar “Black”, i zhvilluar nga Komisariati i Policisë Kavajë. Policia ka arrestuar një 19-vjeçar me iniciale A....

Grida Duma braktis mbledhjen për Presidentin, sulmon Alibeajn

Deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka braktisur mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve, pasi sipas saj propozimet për postin e presidentit duhet të bëhen...
- Advertisement -