Sporti shqiptar në vështirësi të mëdha, Ministria e Shëndetësisë jep përgjigje negative për fillimin e…

Duhet të lëçisni

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Kulla më e lartë në botë vishet kuq e zi (Film)

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi në festën e flamurit tonë kombëtar. Videoja kur Burj Khalifa vishet me...

Kur po bëhej gati për edicionin 2020- 2021 volejbolli shqiptar ka marrë një tjetër goditje të rëndë që vendos në pikëpyetje të madhe të gjithë sezonin. Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale i ka kthyer përgjigje negative FSHV-së në lidhje më kërkesën për të lejuar aktivitet në salla të mbyllura. Organet e shëndetësisë vazhdojnë që ta konsiderojnë volejbollin dhe të gjitha sportet në salla të mbyllura si aktivitete me rrezikshmëri për përhapjen e virusit “COVID-19”. Një situatë vërtetë paradoksale, pasi prej muajsh në Shqipëri thuajse është lejuar gjithçka, duke nisur që nga baret, restorantet, palestrat, transporti urban etj. Një situatë paprecedentë, në një kohë kur thuajse të gjitha ekipet prej muajsh stërvitet normalisht në palestra, e madje nuk kanë munguar as ndeshjet miqësore. Gjithashtu, nuk kanë qenë të pakta rastet kur palestrat dhe ambientet e mbyllura janë shfrytëzuar për fushata elektorale.

Ndërkohë me këtë vendim vendi ynë vijon të mbetet i vetmi në Europë që i bën bllokadë sportit. Kujtojmë që të gjitha shtetet e rajonit kanë filluar veprimtaritë sportive, sigurisht në zbatim të të gjitha protokolleve dhe masave “anti-COVID”. Madje në shumë shtete janë hapur edhe dyert për tifozët. Më poshtë ju pasqyrojmë edhe përgjigjen e plotë që Ministria e Shëndetësisë i ka kthyer Federatës Shqiptare të Volejbollit:

PËRGJIGJJA E MINISTRISË

“Për dijeni: FEDERATËS SHQIPTARE TË VOLEJBOLLIT

Në përgjigje të shkresës suaj të regjistruar në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale me nr. 3896/ 1 Prot, datë 27.08.2020, me lëndë: “Mbi kërkesën e Federatës Shqiptare të Volejbollit për zhvillimin e aktiviteteve sportive” ju bëjmë me dije si më poshtë vijon: Aktivitetet sportive, përfshirë këtu edhe volejbollin, konsiderohen aktivitete me rrezikshmëri të lartë për përhapjen e infeksionit “COVID-19”. Bazuar në pikën 2 te Urdhrit nr. 326, datë 15.05.2020 “Për kufizimin e aktiviteteve sportive” të ndryshuar, aktivitetet sportive dhe stërvitjet e sportistëve në ambiente të mbyllura vijojnë të jenë të ndaluara.

Gjithashtu, ju sjellim në vëmendje se grumbullimet masive në vende të mbyllura apo të hapura janë të ndaluara sipas Urdhrit nr. 351, datë 29.05.2020 Për “Marrjen e masave të veçanta dhe kufizimeve për parandalimin e përhapjes së ‘COVID-19’ të ndryshuar. Kërkesa juaj është shqyrtuar edhe në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve, i cili duke vlerësuar situatën epidemiologjike në vendin tonë, shtimin e rasteve të reja, vendosi se aktualisht nuk është e mundur hapja e aktivitetit sportiv të volejbollit për shkak të rrezikshmërisë që paraqet në përhapjen e infeksionit ‘COVID-19’. Duke ju falënderuar për mirëkuptimin, zëvendësministër Mira Rakacolli”.

REAGON ERLIND PËLLUMBI

Presidenti i Federatës Shqiptare të Volejbollit, Erlind Pëllumbi u shfaq shumë i zhgënjyer pas përgjigjes që FSHV-ja mori nga ministria, ku volejbolli do të vazhdojë të jetë i ndaluar. Në një prononcim për “Panorama Sport”, Pëllumbi e quan të pakuptimtë ndalimin volejbollit: “Nuk arrij ta kuptoj dhe nuk gjej fjalë ta shpjegoj këtë gjë. Të hapësh kinematë, baret, shkollat dhe çdo gjë, e në krahun tjetër të thuash që volejbolli është sport i rrezikshëm është vërtetë e pakuptimtë, në një kohë kur i gjithë rajoni ka nisur aktivitetet. Kosova mbaroi një kampionat dhe ka nisur tjetrin, e tashmë është në javën e katërt. Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut gjithashtu kanë filluar. Italia madje ka hapur dyert edhe për tifozët.

Kemi mbetur i vetmi vend në Europë që e ndalojmë sportin. Nuk e di se ku qëndron problemi, a është paaftësi apo mosmenaxhim? Apo nuk kanë informacionin e duhur. Ne kemi bërë të gjitha bisedat e nevojshme, u kemi dërguar çdo informacion dhe i kemi treguar se çfarë ndodh në rajon, por përfundimi është ai që tashmë dini të gjithë. Një situatë e paprecedentë, që na bën të jemi i vetmi vend në botë që ndalon sportin”, deklaroi kreu i FSHV-së. Ndërkohë federata ka njoftuar të gjitha klubet për përgjigjen negative që mori nga ministria, ndërsa u bën me dije se FSHV-ja do të vazhdojë të insistojë për ta marrë lejen e shumëdëshiruar për t’u kthyer në parket.

/panoramasport/

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Kulla më e lartë në botë vishet kuq e zi (Film)

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi në festën e flamurit tonë kombëtar. Videoja kur Burj Khalifa vishet me...

Rritet numri i të shtruarve në spitalet Covid, ja si paraqitet gjendja e tyre

Edhe ditën e sotme në vendin tonë u shënua një tjetër shifër e lartë viktimash nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit sipas të...