Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Spanjë, protesta kundër masave për COVID-19

Nga Klodiana 0

Qytetarët spanjollë, të udhëhequr nga partia e ekstremit të djathtë “Vox”, me flamuj spanjollë në duar dhe me bori makinash, protestuan ditën e sotme kundër masave kufizuese të ndërmarrë nga qeveria Sanchez.

Spanja, e cila ka filluar të lehtësojë kufizimet, por Madridi dhe Barcelona do të jenë të mbyllura totalisht deri ditën e hënë.

Protestuesit i bënë thirrje kryeministrit Pedro Sanchez dhe zv/kryeministrit Pablo Iglesias të heqin dorë nga mënyra sesi po e trajtojnë krizën e shkaktuar nga coronavirusi, dhe, veçanërisht, bllokimet dhe dëmet e shkaktuara ndaj ekonomisë.

Protestat kundër bllokimit filluan në lagjen e pasur të Madridit, Salamanca, javën e kaluar, ku njerëzit filluan të përplasin enët qe mbanin ne duar. Por manifestimi i sotëm shënoi protestën e parë të organizuar kundër qeverisë që nga fillimi i pandemisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej