Sot shënon 1 vit nga tërmeti i tmerrshëm i nëntorit, 51 jetë të humbura

Duhet të lëçisni

Këshilli i Stabilizim Asociimit deklaratë: Shqipëria, progres në përgatitjen e zgjedhjeve

Në një deklaratë pas takimit midis Shqipërisë dhe BE,  Këshilli i Stabilizim Asocimit thekson se organet e reja të drejtësisë kanë filluar të veprojnë. Këshilli...

Variantet e reja të Covid, a do të funksionojnë vaksinat kundër tyre?

Zyrtarët e shëndetit publik po hetojnë gjashtë raste të variantit brazilian  në Britani dhe po përdorin testime për të parë nëse është përhapur në...

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Shqipëria u godit një vit më parë nga një tërmet i fortë me magnitudë 6.4 me një epiqendër 16 kilometra në perëndim-jugperëndim të Mamurrasit. Dridhja u ndje në Tiranë e deri 370 kilometra në verilindje të epiqendrës.

Në total 51 njerëz mbetën të vdekur nga tërmeti dhe mbi 3,000 vetë u plagosën.Për nga shkalla e magnitudës ky ishte tërmeti më i madh që ka goditur Shqipërinë në më shumë se dyzet vjet.

Dëme u shënuan kryesisht në qytetin e Durrësit dhe fshatin e Kodër-Thumanës, të cilat ndodhen afër epiqendrës së tërmetit. Dy hotele dhe dy pallate u shembën në Durrës. Katër ndërtesa, përfshirë një pallat 5-katësh u shembën në Kodër-Thumanë e cila u godit më rëndë nga tërmeti.

Tërmeti u ndoq nga pasgoditje të cilat drodhën strukturat e dëmtuara gjatë tërmetit dhe shkaktoi frikë midis qytetarëve. Rrjedhimisht një numër shtëpish nuk ishin më të banueshme.

Shqipëria kishte një mungesë të eksperiencës dhe ekspertizës në operacionet e shpëtimit. Sipas informacioneve zyrtare 51 vetë humbën jetën: 25 në Durrës, 25 në Thumanë dhe 1 në Lezhë.

Midis viktimave ishin dhe 10 fëmijë të moshave 2-10 vjeç. Pas tërmetit, humbën jetën edhe 2 persona nga Kurbin, njëri nga plagosjet e tyre në spital dhe një tjetër përmes vetëvrasjes, për shkak të stresit post-traumatik.

Rreth 2,500 persona janë strehuar në hotele, 2,100 të tjerë në çadra, ndërsa të tjerë të prekur nga tërmeti fjetën në palestra ose makinat e tyre.

Prej frikës së shkaktuar prej tërmetit, kishte banorë që nuk donin të ktheheshin në banesat e tyre.

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Këshilli i Stabilizim Asociimit deklaratë: Shqipëria, progres në përgatitjen e zgjedhjeve

Në një deklaratë pas takimit midis Shqipërisë dhe BE,  Këshilli i Stabilizim Asocimit thekson se organet e reja të drejtësisë kanë filluar të veprojnë. Këshilli...

Variantet e reja të Covid, a do të funksionojnë vaksinat kundër tyre?

Zyrtarët e shëndetit publik po hetojnë gjashtë raste të variantit brazilian  në Britani dhe po përdorin testime për të parë nëse është përhapur në...

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...