Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Skënderbeu në histori/ Kualifikim dhe hakmarrje me 10 futbollistë

Nga Klodiana 0

Skënderbeu është bërë skuadra e parë shqiptare që kalon 4 ture në një turne ndërkombëtar. Korçarët e kanë arritur këtë objektiv historik duke kaluar në play-off të Ligës së Europës Dinamon e Zagrebit falë rregullti të golit jashtë fushe, për të shkuar në fazën në grupe të turneut.

Histori dhe rekord dramatik ky i Skënderbeut që ka regjistruar kualifikimin dhe hakmarrjen, me 10 futbollistë, pikërisht ndaj Dinamo Zagreb, që dy vite më parë e eliminoi nga UEFA Champions League.

Pjesa e parë në Elbasan Arena u mbyll me barazim pa gola. Edhe pse tentuan disa herë të shënonin në portën kundërshtare, korcarët nuk ia dolën të godisnin.

Për fatin e tyre të mirë, asnjë nga lojtarët e Dinamos nuk shënoi në portën e Skënderbeut.

Ndeshja e parë është luajtur në Maksimir, Kroaci dhe ka përfunduar me rezultatin 1-1. Mjaftonte që ndeshja të përfundonte barazim pa asnjë gol që korcarët të kualifikoheshin në fazën e grupeve. Deri tani Skënderbeu ka eliminuar 3 ekipe dhe kalimi me sukses i këtij turi është një rekord për ekipet shqiptare.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej