Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Skandali/ Rrëqebulli i vetëm i Ballkanit merret dhe futet në kopshtin zoologjik të Tiranës

Nga Media 0

Rrëqebulli i vetëm i Ballkanit është marrë dhe është futur në kopshtin zoologjik të Tiranës.

Rrëqebulli është një kafshë e cila vitet e fundit po shkon drejt zhdukjes.

Aktualisht, më pak se 10 rreqebuj ballkanikë kanë mbetur në rajon. Popullatat më të mëdha gjenden në Malet e Munellës së Shqipërisë dhe në Parkun Kombëtar të Mavrovës në Maqedoni, si dhe në Kosovë, ku janë gjetur dy rrëqebuj në Bjeshkët e Rugovës.

Prej vitit 2004, rrëqebulli ballkanik, nënlloj i veçantë i rrëqebullit euroaziatik, ka vend të lartë në Listën e Kuqe të Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës, IUCN, si lloj Skajshmërisht i Rrezikuar, por atëherë nuk ishte atëherë hera e parë që rrëqebullit i kërcënohej zhdukja.

/faxnews.al/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej