Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Skandali Panama”, Prokuroria nis hetimet për GFI Albania

Nga Luljeta 0

Prokuroria: Po bashkëpunojmë me institucione të tjera ligjzbatuese

Shpërthimi i skandalit të pastrimit të parave të korrupsionit dhe fshehjes së taksave përmes kompanive të regjistruara në parajsat fiskale, ka vënë në lëvizje edhe prokurorinë dhe policinë shqiptare. Burime nga organi i hetimit të Tiranës bëjnë të ditur se njësia e hetimit kundër pastrimit të parave ka nisur menjëherë hetimet lidhur me emrin e parë që del në Shqipëri nga skandali “Panama Papers”, kompania e ngjyrosjes së karburanteve GFI Technologies. Gjithashtu, edhe sektori i krimit ekonomik pranë policisë ka referuar dokumente ndërkohë që lidhen me këto çështje. Mësohet se prokurorët janë urdhëruar të ndjekim publikimin në vazhdim të të dhënave nga konsorciumi i gazetarëve ndërkombëtarë që disponon 11 milionë dokumente të kompanisë ligjore panameze “Mossack Fonseca”, që bënte regjistrimin e kompanive “offshore” nga e gjithë bota, për të parë lidhjet me Shqipërinë.
Sipas Zyrës së Shtypit të Prokurorisë së Përgjithshme, Prokuroria shqiptare bashkëpunon me institucione të tjera ligjzbatuese për të qartësuar situatën mbi përfshirjen e mundshme në çështjen “Panama Papers”, të kompanive ose shtetasve shqiptarë apo të huaj që operojnë në tregun financiar shqiptar.
Fillimi i publikimit të këtyre dokumenteve bëri që në shumë vende të nisin menjëherë hetimet mbi ish-zyrtarë, zyrtarë dhe kompani të lidhura me skandalin e fshehjes dhe pastrimit të parave.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej