Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Skandali me tekstet: Mos shkoni në shkollë dhe bëni shkuma party (film)

Nga Media 0

Top Story solli rastin konkret të tekstit skandal me titull “Shkumësi Magjik”, i cili fitoi tenderin për tu shpërndarë në shkollat tona. Ky tekst u tregon fëmijëvë se për të mos vajtur në shkollë ata mund të pijnë një lëndë helmuese dhe të sëmuren, siç ishte në këtë rast shkumësi i tretur në ujë.

Nuk vonoi shumë dhe skandale të tjera u bënë publike, si fabula e gjinkallës dhe milingonës, e shkruar nga Zhan de la Fonten në vitet 1600 dhe që të gjithë brezat në Shqipëri, e kanë pasur pjesë në librin e leximit për klasën e dytë.

Me kalimin e viteve kjo fabul ka marrë tjetër formë.
Mbase autorët e këtij teksti me fëmijët e tyre shkojnë dhe bëjnë shkuma-parti në Dhërmi gjatë verës, por qindra fëmijë të tjerë në Shqipëri nuk kanë çfarë të hanë dhe çfarë të veshin. Për më tepër ata janë vetëm 7 vjeç. Shumica e tyre edhe në qofshin të pasur, nuk e dinë se çfarë është shkuma parti.

Raste të tjera të këtyre gabimeve trashanike ka me dhjetra nga librat e asaj kohe. I tillë është rasti i tregimit në leximin për klasën e 4 që ka një histori gati si filmat horror.

“Gruaja u rrëzua dhe humbi jetën në spital. Beni përfundoi në burg, ndërsa fëmijët mbetën jetimë. Për ta kujdesen aktualisht gjyshërit nga nëna, të cilët e kanë të vështirë të mos u përçojnë fëmijëve urrejtjen ndaj të atit të tyre”, shkruhet në tekst.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej