Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Sikur të ishte vetëm sistemi zgjedhor

Nga 27.al 0

Nga Klodian Tomorri

Sikur të ishte vetëm sistemi zgjedhor

Në vitin 1996, deputetët u zgjodhën nga populli me maxhoritar të pastër. Por Shqipëria përfundoi në luftë civile.

Në vitin 1997 dhe 2001, deputetët u zgjodhën nga populli, prapë me maxhoritar të pastër. Por Shqiperia u ngjit në majën e piramidës botërore të korrupsionit. Qeveria e dalë nga Parlamenti i zgjedhur nga populli instaloi një nga sistemet qeverisëse me kleptokratike në bote, nga i cili nuk po shpëtojmë dot më.

Në vitin 2005, deputetët sërish u zgjodhën nga populli. Por në Gërdec korrupsioni luante loja luftash.

Ideja është që vjedhja në Shqipëri nuk filloi nga ky sistemi zgjedhor që kemi sot.

Edhe unë e urrej një sistem zgjedhor ku kryetari i partisë emëron deputetët. Por kam frikë se në të gjitha sistemet e mundshme elektorale, deputetët në Shqipëri prapë do jenë ushtarët e kryetarit. Dhe ne prapë do na vjedhin.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej