Si virusi sulmon qelizat dhe i kthen ato në fabrika për të prodhuar më shumë viruse

Duhet të lëçisni

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Kur virusi Covid19 sulmon trupin, i kthen qelizat e trupit në “fabrika” për të prodhuar viruse të tjera të të njëjtit lloj.

Virusi afrohet në sipërfaqen e qelizës, ku ngjitet në një proteinë që normalisht ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut të pacientit.

Qeliza pa dashur e merr virusin brenda, ndërsa virusi pasi hyn, shkarkon brenda qelizës ngarkesën që ka; udhëzimet për të prodhuar më tepër viruse.

Duke mos pasut pajisje të vetën për t’u riprodhuar, virusi komandon makinerinë e qelizave për të bërë më shumë kopje gjenetike të tij, duke prodhuar kështu më shumë viruse të cilat dërgohen në qelizat e tjera të shëndetshme duke i indektuar edhe ato.

Barna që tashmë ekzistojnë, kanë efekt në pjesë të ndryshme të kësaj makinerie. Por megjithëse në disa raste ato s’janë barna anti-virale, mund të kenë efekt. Edhe disa barna të tjera si ato anti-kancer, të sëmundjeve të zemrës apo edhe barnat kundër skizofrenisë dhe parkinsonit shihen si mundësi. Testime po kryhen edhe për klorokuinën, një barnë kundër malarjes.

Gjithsesi, te përdorimi i këtyre barnave alternative, ekziston mundësia e efekteve anësore, duke rrezikuar të shkaktojnë më shumë dëm se sa efekte pozitive.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Dalin shifrat në 24 orët e fundit: Shumë raste të reja me COVID-19, ulet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatën së COVID-19. Në 24 orët e fundit në...