Si të shmangni avullin tek syzet, ja disa nga truket që duhet të dini kur mbani maskë

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Të gjithë janë të detyruar ta mbajnë maskën, edhe nëse kjo mund të krijojë shumë bezdi. Nëse rastësisht jeni edhe një person që mban syze (ose thjesht dikush që dëshiron të veshë syze dielli jashtë), mund ta gjeni veten me një çështje tjetër bezdisëse: Lentet vazhdojnë të mjegullohen.

Por, çfarë duhet të bëni për ta shmangur këtë? Zgjidhja është shumë e thjeshtë: Lajini lentet me ujë dhe sapun. Një studim tregoi se nëse i lani lentet me ujë dhe sapun, largoni lagështirën e tepërt dhe më pas i lini të thahen në ajër, ata do t’i rezistojnë mjegullimit.  Një tjetër mënyrë për të shmangur krijimin e avullit është të përdorni produkte që janë posaçërisht për këtë shqetësim.

Nëse nuk arrini të gjeni produkte të tilla, mund të aplikoni një metodë tjetër duke i larguar syzet më larg drejt majës së hundës. Në këtë mënyrë, i largon nga rruga e drejtpërdrejtë e frymëmarrjes. Gjithashtu, nëse mund ta formoni maskën që të përshtatet më shumë rreth formës së fytyrës, ka më pak mundësi që ajri i lagësht të arrijë syzet tuaja.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...